استقلال-پرسپولیس: برق دربی در چشم ایران

به گزارش وبلاگ دانیال، نگاه ها دوباره به یک بازی بزرگ و به یاد ماندنی است. دیداری که چشم یک ایران را به سمت و سوی خود کشیده است. دوباره دربی، دوباره داغ ترین فوتبال ایران.

استقلال-پرسپولیس: برق دربی در چشم ایران

به گزارش وبلاگ دانیال ،پنج شنبه،1397،7،5، هفته هشتم هفدهمین دوره لیگ برتر، استادیوم آزادی تهران، ساعت 18:30،داور: علیرضا فغانی، یاری ها: محمدرضا منصوری، رحیم شاهین

دوباره استقلال، دوباره پرسپولیس! این تقابل را خیلی ها انتظار می کشیدند تا پیش از شروع لیگ و در سوپر جام تماشا نمایند اما آن بازی به هر دلیل برگزار نشد تا دو تیم باز هم در لیگ رخ در خ هم قرار بگیرند. برنده این بازی کیست؟ استقلال که تا هفته هفتم(البته با یک بازی کمتر) در صندلی یازدهم قرار گرفته یا پرسپولیس که در جدول لیگ دوم است، در لیگ قهرمانان آسیا هم به جمع چهار تیم راه یافته و با بردی شیرین که حاصل بازی با سپیدرود بود، گام به این می گذارد؟! کدام تیم برنده از میدان دربی بیرون خواهد آمد؟ استقلال روی کاغذ میزبان است اما در این بازی هیچ گاه نه تیمی میزبان بوده و نه مهمان! حتی اگر قانون 90 به 10 نیز روی اجرائ گردد بعید است هیچ یک از دو تیم حس میزبانی یا مهمانی داشته باشند.

این سکوها نیستند که برنده شهرآورد را معین می نمایند. برنده این بازی را حالات روحی و روانی بازیکنان و مربیانش مشخص می نمایند و هر تیمی که از لحاظ روانی شرایط بهتری در این بازی داشته باشد و البته اصول بازی را هم به واسطه داشته هایش به خوبی اجراء کند، برنده این بازی خواهد بود. گرچه نباید فراموش کرد یک طرف نتیجه این بازی تساوی است که در تاریخ برگزاری دربی ها بارها و بارها شاهد رقم خوردن تساوی های پی در پی بوده ایم. مساوی هایی که گاه زیبا و گاه نا زیبا بوده است.

در این بازی بعید نیست که دو تیم تمایل به خلق یک تساوی دیگر داشته باشند. بی تعارف هم پرسپولیس و هم استقلال از شکست مقابل حریف واهمه دارند. پرسپولیس نمی خواهد بازنده باشد چون بازی سخت لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد را در پیش دارد و استقلال هم نمی خواهد دوباره طعم تلخ شکست را پذیرد تا صندلیش از این که هست در جدول رده بندی بد تر نگردد. از سویی برای شفر باخت می تواند به منزله شروع بحران های تازه باشد. زمزمه برکناری پیرمرد از همین نقطه نشات می گیرد هرچند که فتحی این موضوع را تکذیب و اعلام نموده که از سرمربی اش حمایت می نماید.

روی دیگر این بازی برای استقلال برد است. نتیجه ای که بی شک منجر به محکم شدن صندلی شفر در استقلال خواهد شد و چه بسا برد احتمالی مقابل رقیب سنتی استقلال را پس از بازی با پرسپولیس وارد فاز تازه ای از موفقیت ها کند. استقلال در لیگ هجدهم نتایج مطلوبی به دست نیاورده و روی نوار ناکامی راه می رود اما برتری در این بازی می تواند روی تمام نگرانی های استقلال خط قرمز بکشد واین تیم را در محیطی امن و امیدارنماینده قرار دهد.

از نگاه بیرونی تصور می گردد که حالات روحی سرخ ها بهتر از آبی ها است. پرسپولیس با بردهای پی در پی گام به این میدان می گذارد و استقلال با شکست ها وامتیاز از دست دادن های مکرر. با این حال نباید عقبه تیم ها را ملاک سنجش قرار داد. این بازی اتمسفری متفاوت دارد. این بازی به طور کلی در هیچ مقیاسی نمی گنجد. هر چند که نباید مسائل فنی دو تیم را نیز چندان در خلق نتیجه بی تاثیر دانست.

ترکیب احتمالی استقلال:

دروازه بان: مهدی رحمتی

مدافعان میانی: پژمان منتظری، آرمین سهرابیان

مدافعان کناری: خسرو حیدری، میلاد زکی پور

هافبک های دفاعی: فرشید باقری، علی کریمی

هافبک های هجومی: وریا غفوری، فرشید اسماعیلی، طارق همام(روح الله باقری)

مهاجم: مرتضی تبریزی

* درترکیب استقلال بازیکنانی همچون تبریزی، روح الله باقری که احتمال حضورش در ترکیب اصلی می رود، طارق همام، علی کریمی و آرمین سهربیان بازی در دربی را تجربه ننموده اند. الحاجی گرو نیز که یکی از گزینه های حضور در ترکیب اصلی است، با فضای این بازی آشنایی ندارد. این وضعیت شاید برای استقلال حاوی نتایج خوبی نباشد و شاید هم دربی ندیده ها ناگهان در این بازی بدل به بهترین های استقلال شوند.

ترکیب احتمالی پرسپولیس

دروازه بان: علیرضا بیرانوند

مدافعان میانی: سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده

مدافعان کناری: حسین ماهینی، محمد انصاری

هافبک های دفاعی: کمال کامیابی نیا، احمد نورالهی

هافبک های هجومی: بشاررسن، سیامک نعمتی(گادوین منشاء)، امید عالیشاه

مهاجم: علی علیپور

*همه بازیکنان پرسپولیس دربی را تجربه نموده اند وشاید برگ برنده برانکو در مقابل شفر همین باشد. این ویژگی احتمالا پرسپولیس را با فضای ذهنی آماده تری راهی رقابت بزرگ هفته هشتم خواهد نمود اما نباید از یاد برد که همین تیم دربی دیده نیمکتی دارد که می تواند به برگ برنده استقلال بدل گردد. پرسپولیس روی نیمکتش از بازیکنانی آن چنانی سود نمی برد و دست برانکو به شدت خالی است. البته پرسپولیس با همین وضعیت هفته های سختی را هم پیش سر گذاشته و امیدوار است از این بازی هم به سلامت عبور کند.

10-1

منبع: ایران ورزشی

به "استقلال-پرسپولیس: برق دربی در چشم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقلال-پرسپولیس: برق دربی در چشم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید