اعتراف نخست وزیر دانمارک به شکست در انتخابات پارلمانی

لارس لوکه راسموسن، نخست وزیر لیبرال دانمارک در پی معین شدن نتایج نهایی انتخابات قانونگذاری در این کشور ضمن پذیرفتن شکست در این انتخابات که با پیروزی سوسیال دمکرات ها همراه بود از استعفای دولت در روز پنجشنبه اطلاع داد.

اعتراف نخست وزیر دانمارک به شکست در انتخابات پارلمانی

راسموسمن که چهارشنبه شب در جمع هواداران حزب تحت رهبری خود سخن می گفت برغم اعتراف به شکست در این مبارزه انتخاباتی گفت: نتایج خوبی در این انتخابات بدست آوریم اما کافی نبود و منجر به یک جایگزینی شد. نخست وزیر دانمارک همچنین تاکید نمود که روز پنجشنبه استعفای دولت را رسما تقدیم ملکه می نماید.

حزب لیبرال که طی چهارده سال گذشته راهنمایی دولت در این کشور را در دست دارد برغم کسب نتایجی بسیار خوب در مقایسه با دور پیشین انتخابات عرصه را به سوسیال دمکرات ها واگذار کرد.

بر اساس اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلسی دانمارک لیبرال ها 23.4 درصد آراء را به خود اختصاص داده اند که این میزان رای نسبت به دور پیش افزایش داشته است.

حزب لیبرال با این حال پایین تر از سوسیال دمکرات ها قرار گرفته است که 25.9 درصد آراء را در این انتخابات کسب نموده اند. این درحالیست که متحدان راست حزب لیبرال نیز نتایج خوبی بدست نیاورده اند. حزب راست افراطی مردم از جمله این احزاب است که با سقوط چشمگیری نسبت به دوره قبلی، از 37 کرسی پیشین اکنون باید به 18 کرسی بسنده کند. این حزب مهاجرستیز از سال 2001 تا کنون صندلی مهمی را در سیاست دانمارک برای خود ایجاد نموده و باعث سخت شدن سیاست های مهاجرتی در این کشور 5.6 میلیون نفری اسکاندیناوی شده بود.

با توجه به نتایج بدست آمده و فزونی چشمگیر سوسیال دمکرات ها، خانم مته فردریکسن، رهبر این حزب باید خود را برای راهنمایی دولت آینده دانمارک آماده کند. این حزب با منتفع شدن از خواست عمومی مردم دانمارک برای ایجاد تغییرات سیاسی و نیز بهره مندی از موج هواداران محیط زیست در اروپا پیروز انتخابات معرفی شده دست کم 90 کرسی از 179 کرسی مجلس دانمارک را به خود اختصاص خواهد داد.

حزب لیبرال که از سال 2015 دولت را در دست دارد و طی سال های اخیر دولتی ائتلافی با حزب محافظه کار مردم دی ای و سایر احزاب کوچک تشکیل داده بود بدین ترتیب سکان راهنمایی دستگاه اجرایی را به سوسیال دمکرات ها واگذار خواهد نمود.

مهمترین نکته در این انتخابات، اقبال بسیار اندک رای دهندگان به حزاب راست افراطی دی اف بود که در دو دهه گذشته از سیاست های ضدمهاجرتی دولت های راست گرا حمایت می کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "اعتراف نخست وزیر دانمارک به شکست در انتخابات پارلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف نخست وزیر دانمارک به شکست در انتخابات پارلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید