تلاش پامپئو برای کاهش تنش ها بین آمریکا و دانمارک

ایسنا نوشت: در حالی که واکنش منفی دانمارک به پیشنهاد دونالد ترامپ در مورد خرید گرینلند بر روابط محبت آمیز دو کشور سایه انداخته است، وزیر خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی با همتای دانمارکی خود از نقش این کشور به عنوان متحد واشنگتن تقدیر کرد.

تلاش پامپئو برای کاهش تنش ها بین آمریکا و دانمارک

طرح پیشنهاد خرید جزیره گرینلند توسط رئیس جمهوری آمریکا با واکنش منفی شهروندان و سیاستمداران دانمارک روبرو شد و دونالد ترامپ در پاسخ به این واکنش ها سفر خود به کپنهاگ را به تعویق انداخت.

اکنون وزارت خارجه آمریکا از تماس تلفنی مایک پامپئو با یپه کوفود، همتای دانمارکی خود خبر داده تا آن گونه که برخی منابع خبری گزارش داده اند، مناقشه میان دو کشور را تلطیف کند.

وب سایت کانال یک تلویزیون آلمان امروز (پنج شنبه) گزارش داد که پامپئو در تماس تلفنی با کوفود از نقش دانمارک به عنوان متحد آمریکا تقدیر کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفت، وزیران خارجه آمریکا و دانمارک در گفت وگوی تلفنی خود بر لزوم تقویت همکاری های دوجانبه در قطب شمال تأکید کرده اند.

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک به تازگی ابراز امیدواری کرده بود که طرح خرید جزیره گریلند توسط رئیس جمهور آمریکا جدی نباشد. او چنین پیشنهادی را دور از واقعیت خوانده بود.

دونالد ترامپ در واکنش به رد پیشنهادش از سوی نخست وزیر دانمارک سفر خود به کپنهاگ را که برای روزهای ابتدایی ماه سپتامبر برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخت.

تکرار پیشنهاد خرید جزیره گرینلند به وسیله ترامپ که سابقه تاریخی دارد در میان دیگر سیاستمداران و شهروندان دانمارک نیز با ناباوری و مخالفت شدید روبرو شده و واکنش های منفی زیادی به همراه داشته است.

ظاهرا تماس تلفنی پامپئو با همتای دانمارکی خود برای کاهش تنش های میان دو کشور پس از به تعویق افتادن سفر ترامپ به کپنهاگ اجرا شده که افکار عمومی و مسئولان دانمارکی آن را واکنشی دور از انتظار ارزیابی کرده اند.

یپه کوفود پس از این تماس در یک توئیتی تأکید کرد که دانمارک و ایالات متحده دوستان و متحدان نزدیک یکدیگر هستند.

با این همه تقریبا همزمان با تماس تلفنی وزیران خارجه دانمارک و آمریکا، دونالد ترامپ بار دیگر از واکنش مته فردریکسن به پیشنهاد خود انتقاد کرد و آن را توهین آمیز خواند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "تلاش پامپئو برای کاهش تنش ها بین آمریکا و دانمارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش پامپئو برای کاهش تنش ها بین آمریکا و دانمارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید