توسعه فناوری هایی برای کاهش خسارات سیل

به دلیل افزایش سیل در سراسر دنیا فناوری های مختلفی برای مقابله با آن توسعه داده شده است که می تواند میزان خسارت ها و تلفات آن را کاهش دهد.

توسعه فناوری هایی برای کاهش خسارات سیل

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، بهبود بناهای شهر برای جلوگیری از اثر مخرب سیل، حفاظت از تالاب ها و معرفی استراتژی های طبیعی مانند درختان و پوشش گیاهی، بازگرداندن رودخانه ها به روند طبیعی، بهبود شرایط خاک، قرار دادن پریزها، سوکت ها و قطع کننده ها در ارتفاع مناسب و ساخت و ساز در ارتفاع حداقل یک متری از زمین از جمله مهمترین راهکارهای مثابله با سیل هستند. در کنار این اقدامات، استفاده از فناوری هایی که طی سال های اخیر برای کاهش تلفات سیل توسعه داده شده اند نیز می تواند موثر باشد. به بعضی از این فناوری ها در ادامه اشاره شده است.

- محافظ Aquobex

این محافظ از ورود آب سیلاب به وسیله در و پنجره به داخل خانه جلوگیری می نماید، به راحتی قابل نصب و استفاده است و هیچ نفوذی به سطح داخلی ندارد.

- سیل بندهای صنعتی

این تجهیزات بسیار ایمن بوده و حتی می تواند به عنوان حصار یک دهکده مورد استفاده قرار گیرد. این سیل بندها که یک نمونه از آن CMI نام دارد، راه چاره موثری برای محافظت از مناطق سیل خیز است. این تجهیزات توسط متخصصان مورد تست و آزمایش قرار گرفته است و نسبت به روش های صنعتی دیگر مقرون به صرفه است.

این فناوری دوستدار محیط زیست بسیار بادوام است و بر اثر تغییرات آب و هوا فرسایش نمی یابد. از طرفی لازم نیست نگران آسیب های وارده از طرف جوندگان بود.

می توان از این سیل بند به عنوان حصار اطراف نیروگاها و پالایشگاه ها نیز استفاده کرد. هزینه نصب و نگهداری این دیوار به مراتب کمتر از سیل بندهای مشابه است و به راحتی می تواند جایگزین ورق های فولادی گردد.

- کیسه های جذب آب HydroSnake

این کیسه ها بهترین جایگزین کیسه های شن و ماسه هستند و در حالت عادی وزن بسیار ناچیزی دارند. زمانی که در مواجهه با منبع آب قرار می گیرند، آب را جذب نموده و حجیم می شوند. این کیسه ها برای جذب، مقاومت و راهنمایی آب بسیار موثر هستند و برای مصارف خانگی توصیه می شوند.

این کیسه ها از جنس پلی پروپیلن هستند و لایه های داخلی آن حاوی پلیمری جاذب است و قبلیت جذب 15 تا 20 لیتر آب را دارد.

- آجرهای Smart Airbrick

این فناوری شامل آجرهایی است که دارای منافذی برای عبور هوا هستند. این آجرها در حالت عادی زیر سطح خانه استفاده می شوند تا هوای موجود در حفره های آن، مانع از آسیب رطوبت گردد.

هنگام مواجهه با سیل، این حفره ها پر از آب شده و بسته می شوند و به نوعی آب را در خود نگه می دارند. استفاده از این آجرها برای جذب آب بسیار مفید است و مانع از نفوذ آب به وسایل خانه و کفپوش می گردد.

- کیسه های شن و ماسه

استفاده از کیسه های شن و ماسه سنتی ترین و ارزان ترین روش مقابله با سیل است. این روش گرچه خیلی موثر نیست ولی به دلیل هزینه پایین می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

- مهر و موم توالت و سیستم های فاضلاب

این روش در جلوگیری از بازگشت فاضلاب به داخل ساختمان بسیار موثر است و می تواند توسط ساکنین یا متخصصان انجام گردد.

در این حالت تمام لوله های فاضلاب مسدود می شوند تا هنگام سیل فضلاب وارد ساختمان نگردد.

- سایر تجهیزات مقابله با سیل

آّ ب بند (water gate) تجهیزاتی از جنس پی وی سی است که مانند یک سد کوچک جلوی جریان آب را می گیرد. هرچه فشار آب بیشتر باشد، آب بند ثبات بیشتری پیدا می نماید. هزینه این فناوری بیشتر از آب بند های ساخته شده از کیسه های شن و ماسه است، ولی کارایی و استقامت بیشتری در مقابل سیل دارد.

نصب و راه اندازی این آب بند بسیار ساده است و می توان به صورت انفرادی در عرض چند ساعت آماده گردد. با استفاده از این آب بند می توان مانع از ورود جریان آب به داخل محوطه شد. این محصول بسیار سبک است و می تواند بارها مورد استفاده قرار گیرد.

محافظ WIPP سیستمی متشکل از یک لایه بسیار بادوام از جنس پلی استر است و طول آن به 150 (45.72 متر) فوت نیز می رسد. طرز کار این فناوری به این صورت است که هنگام مواجهه با منبع آب متورم می گردد و مانند یک دیوار محکم از عبور جریان آب جلوگیری می نماید.

محافظ WIPP در حالت عادی فضای کمی را اشغال می نماید و بدون احتیاج به نیروی کمکی و به صورت انفرادی قابل راه اندازی است، می توان از این محافظ بارها استفاده کرد.

کیسه های جذب سریع آب و فناوری FloodBlock از دیگر فناوری های مقابله با سیل هستند.

منبع: اقتصاد ایران

به "توسعه فناوری هایی برای کاهش خسارات سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری هایی برای کاهش خسارات سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید