خبرنگاران اورامان مرکز عرفان و تصوف است

به گزارش وبلاگ دانیال، سنندج - خبرنگاران - عضو کمیته راهبردی ثبت جهانی اورامان گفت: سیستم های باور و آیین در اورامان نقش مهمی دارند چون این منطقه مرکز عرفان و تصوف مناطق کُردنشین و حتی کل ایران است.

خبرنگاران اورامان مرکز عرفان و تصوف است

مختار هاشمی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ دانیال گفت: اورامان در گذشته هم مورد توجه بوده و آیین های خاصی همچون عروسی پیرشالیار و کومسای دارد.

وی با بیان اینکه بروز ابعاد عرفانی در اورامان را می توان در سما، ذکر و موسیقی معنوی این خطه دید که جنبه های مهم دیگر آن است، افزود: اورامان نه تنها معماری منحصربفردی دارد بلکه از لباس و پوشاک خاص خود برخوردار است که نحوه ساخت آنها نیز ویژه محسوب می گردد.

این دانش آموخته مهندسی عمران مدیریت منابع آب با اشاره به اینکه طبیعت اورامان هم منحصر بفرد است، یادآور شد: این منطقه از آب فراوان و رودخانه های خروشان برخوردار است که میراث زمین شناسی بزرگی محسوب می گردد.

هاشمی با بیان اینکه اورامان المان های زیادی برای ثبت جهانی دارد، تاکید نمود: طبیعت و فرهنگ در این منطقه به یکدیگر پیوند خورده و فرهنگ از طبیعت تاثیر پذیرفته است.

عضو کمیته راهبردی ثبت جهانی اورامان با اشاره به اینکه زبان کُردی اورامی یکی از اصیل ترین زبان های بجا مانده است که فرهنگ کهن این منطقه را به خوبی نشان می دهد، گفت: در اورامان تمدنی مشاهده می گردد که ارزش جهانی دارد.

ارزیاب مصری یونسکو و نماینده ایکوموس جهانی برای ارزیابی منظر فرهنگی، تاریخی اورامان در روزهای گذشته به ایران آمده و پس از بازدید از بعضی مناطق استان کرمانشاه، از چند روستای منطقه اورامان استان کردستان نیز بازدید کرد.

هورامان یا اورامان نام منطقه ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش هایی از شهرستان های سروآباد، مریوان، سنندج و کامیاران استان کردستان و بخشی از شهرستان های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می گردد.

منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و 76 روستاست که تا به امروز 13 روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی 22 روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از 2 بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، صندلی و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و صندلی اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می گردد که حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از هورامان نیز در شهرستان های سنندج، مریوان، سروآباد و کامیاران استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه در اقلیم کردستان عراق است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اورامان مرکز عرفان و تصوف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اورامان مرکز عرفان و تصوف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید