راه های طبیعی کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

به گزارش وبلاگ دانیال، در این مطلب چندین روش طبیعی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات پیشنهاد شده است.

راه های طبیعی کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

به گزارش گروه وبگردی وبلاگ دانیال؛ اگر چه نمی توان بهترین روش برای پیشگیری از سرطان پروستات را نام برد، اما روش های طبیعی زیادی از جمله حفظ وزن سالم، ورزش کردن و مصرف مقادیر زیاد میوه و سبزیجات به این امر یاری می نماید.

طبق اعلام مرکز پیشگیری و کنترل امراض آمریکا (CDC) پس از سرطان پوست، سرطان پروستات رایج ترین نوع سرطان میان مردان آمریکایی است که در اغلب موارد کشنده نیست. بر اساس برآورد های جامعه سرطان امریکا، نرخ بقای 5 ساله مردان مبتلا به سرطان پروستات 99 درصد است. با این حال سرطان پروستات می تواند عواقب جدی برای کیفیت زندگی به همراه داشته و حیات فرد را تهدید کند.

در این مقاله چندین روش طبیعی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات پیشنهاد شده است.

آیا سرطان پروستات قابل پیشگیری است؟سرطان پروستات قابل پیشگیری نیست، ولی می توان خطر ابتلا به آن را کاهش داد. بیشتر روش های طبیعی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ایمن بوده و در صورتی که فرد دستورالعمل های پزشک را در اجرای آن ها رعایت کند با واکنش های آلرژیک روبرو نخواهد شد. به همین دلیل توصیه می گردد که پیش از اجرای این روش ها با یک پزشک مشورت کنید.

طبق نظر جامعه سرطان آمریکا بهترین روش ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و ورزش کردن است و در صورتی که فردی روش های دیگری را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات امتحان می نماید باید بداند بدون رژیم غذایی مناسب و ورزش این روش موثر نخواهد بود.

راه های طبیعی کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستاتمحققان مدت هاست در حال آنالیز قابلیت دارو ها و درمان های طبیعی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. دارو هایی مانند فیناستراید (پروسکار)، دوتاستراید (آوودارت) و آسپرین می توانند مفید واقع شوند. اگرچه هیچ مطالعه ای به طور قطع نشان نداده که هیچ دارویی بتواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد.

در سال های اخیر تحقیقات پزشکی تاثیر درمان های طبیعی را بر کاهش خطر ابتلا به سرطان آنالیز نموده است. برای مثال نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد گیاه نخلک اره ای می تواند خواص مفیدی داشته باشد. اما درمانی موثر برای سرطان پروستات به حساب نمی آید.

در ادامه چند درمان طبیعی رایج برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات آمده که به توضیح زیر است:محصولات سویاایزوفلاون ها ترکیبات شیمیایی با خواص ضد التهابی هستند و مواد غذایی با بیشترین میزان ایزوفلاون ها، محصولات دانه های سویا هستند که از این میان می توان به شیرسویا و مسیو (خمیر سویا) اشاره نمود.همچنین مواد غذایی دیگری از جمله نخود، لوبیا ها و یونجه حاوی ایزوفلاون ها هستند.

در حالی که یک مطالعه در سال 2016 نشان داد ایزوفلاون ها خواص سلامتی فراوانی از جمله یاری به پیشگیری از سرطان پروستات دارند، اما جامعه پزشکی امروزه این نظریه را رد نموده و بر این باور است که این ترکیبات شیمیایی نمی توانند به پیشگیری یا درمان سرطان پروستات منجر شوند و نظر متفاوتی در این باره وجود دارد.

اسید های چرب امگا 3اسید های چرب امگا 3 در ماهی و دیگر غذا های دریایی وجود دارند. این اسید ها همچنین در منابعی از جمله گردو، بذر کتان و دانه های سویا نیز یافت می شوند.شواهد بسیاری مبنی بر اثربخشی اسید های چرب امگا 3 در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد، اما با این حال بسیاری از متخصصان بر این عقیده اند که اسید های چرب امگا 3 خواصد ضد سرطان قابل توجهی ندارند.

گوجهگوجه های فرآوری شده از جمله گوجه پخته شده و انواع کنسروی آن حاوی ترکیبی به نام لیکوپن هستند. برخی مطالعات نشان می دهد که این ترکیب می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان های پروستات، ریه و معده را کاهش دهد. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد افزایش مصرف گوجه با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط مستقیم دارد. از منابع دیگر ترکیب لیکوپین می توان به گریپ فروت، هندوانه و زرد آلو اشاره نمود.

قهوهدر سال 2016 محققان نتایج حاکی از آنالیز 105 مطالعه در مورد تاثیرات قهوه بر خطر ابتلا به سرطان منتشر کردند. محققان در این آنالیز نتیجه دریافتد که قهوه و قابلیت آنتی اکسیدانی آن می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات و برخی دیگر از انواع بیماری را کاهش دهد.

از چه مواردی باید اجتناب کرد؟برخی ترکیبات در مواد غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را در فرد افزایش دهد. از همین رو بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

سلنیوم و ویتامین E. جامعه پزشکی پیش تر سلنیوم و ویتامین E. را ضد سرطان برشمرده بود. اما تحقیقات اخیر حاکی از آن است که این ترکیبات زمانی که با یکدیگر یا به تنهایی مصرف می گردد می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را در برخی افراد افزایش دهد. به همین علت هر فردی که نسبت به ابتلا به سرطان پروستات نگران است بهتر است از مصرف مکمل های حاوی و ویتامیل E. یا سلنیوم خودداری کند.

روغن های گیاهیرژیم غذایی حاوی مقادیر بالای چربی می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش داده و اسید های چرب امگا – 6 موجود در روغن های گیاهی می تواند رشد سلول های سرطانی پروستات را ارتقا بخشد. به طور مثال روغن های گیاهی ذرت، آفتابگردان، دانه پنبه و دانه های سویا می توانند حاوی مقادیر قابل توجهی از اسید های چرب امگا – 6 باشند.

گوشت بریانی یا سرخ شدهموسسه های سرطان ایالات متحده آمریکا نسبت به مصرف گوشت های طبخ شده در دما های بالا به ویژه سرخ شده یا بریان شده هشدار می دهند. هنگامی که فردی گوشت ماهیچه از جمله گوشت قرمز یا مرغ را در دما های بالا طبخ می نماید، گوشت ممکن است مواد شیمیایی تشکیل دهد که منجر به تغییر در DNA و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به سرطان گردد.

قند ها و کربوهیدرات هااندازه گیری شاخص گلایسمیک و گلایسمیک لود نشان می دهد که چگونه کربوهیدرات ها و قند ها بر سطح قند و انسولین خون فرد اثر می گذارند. برخی مطالعات نیز نشان می دهند رژیم غذایی با میزان زیاد گلایسمیک لود به افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات منجر می گردد. یک موسسه سرطان اعلام نموده در حالی که رابطه بین قند و سرطان پیچیده است، اما قند می تواند اثر زیادی بر خطر ابتلا به سرطان های پروستات، روده بزرگ و پانکراس داشته باشد.

عوامل خطر کدامند؟عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات شامل موارد زیر است:سن: حدود 60 درصد از تمام سرطان های پروستات در میان مردان 65 ساله یا مسن تر رخ می دهد.ژنتیک: ژنتیک نیز نقش به سزایی در خطر ابتلا به سرطان پروستات دارد. به طور مثال بیشترین نرخ ابتلا به این سرطان در ایالت متحده در میان مردان آفریقایی – آمریکایی است.رژیم غذایی: رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای چربی و مقادیر کم میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.محیط زندگی: قرار دریافت در معرض برخی مواد شیمیایی صنعتی نیز خطر ابتلا را زیاد می نماید.سابقه خانوادگی: در صورتی که پدر یا برادر فردی سابقه ابتلا به سرطان پروستات را داشته، خطر ابتلا به این سرطان در آن فرد دو برابر می گردد.

چکاپ و آزمایش منظمسبک زندگی شامل ورزش کردن و پیروی از رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. با این حال انجام چکاپ و معاینات منظم بهترین راه برای در نظر دریافت این خطر است.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راه های طبیعی کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های طبیعی کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید