سیستم ناوبری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی در فضا

ناسا در حال توسعه یک سیستم ناوبری هوشمند در فضا است.

سیستم ناوبری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی در فضا

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیوچریسم، ناسا با همکاری سامانه ناوبری جی.پی.اس شرکت اینتل قصد دارد تا یک سیستم ناوبری هوشمند برای فضا توسعه دهد.

اینتل، شرکت تجهیزات رایانه ای آمریکایی است که در زمینه فراوری سخت افزارهای رایانه و تلفن همراه با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپست، بلوتوث و حافظه های فلش همچنین انواع ریزپردازنده ها، نیم رساناها، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه های نهفته فعالیت می نماید.

از آنجا که تعداد سفرهای میان سیاره ای طی چند سال گذشته افزایش یافته است، ماهیت فناوری های مورد استفاده در این زمینه خاص نیز در حال تکامل است.

اکنون نیز ناسا به همین منظور، با همکاری شرکت اینتل در حال توسعه آخرین نسخه از یک سیستم ناوبری جی.پی.اس است.

با وجود اینکه فضا بسیار گسترده است فضاپیماها می توانند مانورهای گسترده ای انجام دهند اما پیش از آن پارامترهای زیادی وجود دارد که می بایست به آن توجه نمایند.

نخست، در فضا نقاط مرجع کافی برای حرکت فضانوردان و فضاپیماها وجود ندارد و نکته دیگر این است که نیروهای مختلف موجود در فضا می توانند مسیر فضاپیما را تحت تاثیر قرار دهند.

بنابراین، ناسا خواهان یک سیستم بود که می توانست این مشکلات مسافران آینده به فضا را حل نماید.

وظیفه توسعه این سیستم بر عهده آزمایشگاه توسعه مرزی(FDL) ناسا و اینتل است. مفهوم جی.پی.اس برای فضا به منظور ارائه و ارسال تصاویر کافی درباره اجرام آسمانی به پلتفرم هوش مصنوعی است.

هنگامی که تصاویر اجرام آسمانی به سیستم ارسال می گردد، سیستم هوش مصنوعی آن را با میلیون ها تصاویر موجود در پایگاه داده اش مطابقت می دهد و پس از شناسایی تصویر، سیستم مذکور درمی یابد که مسافران یا فضاپیماهای گم گردیده دقیقا در چه مکان و موقعیتی هستند و بهترین راه ممکن را برای کمک به آنها پیشنهاد می نماید.

سیستم جی.پی.اس یاد گردیده توسط یک ماه مجازی(virtual moon) تحت آزمایش قرار گرفته است. 2.4 میلیون تصویر از ماه برای شناسایی نقاط مختلف در پایگاه داده این سیستم وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیستم ناوبری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم ناوبری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی در فضا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید