صالحی طی یادداشتی در لوفیگارو راهکارهای سرانجام تنش بین واشنگتن و تهران را تشریح کرد

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای توافق سال 2015 در یادداشتی که در روزنامه فرانسوی لوفیگارو منتشر شد ؛ شرط خروج از بحران تنش میان ایران و آمریکا را لغو تحریم های ضدایرانی واشنگتن دانست .

صالحی طی یادداشتی در لوفیگارو راهکارهای سرانجام تنش بین واشنگتن و تهران را تشریح کرد

به گزارش ایرنا، صالحی در این یادداشت با تشریح چهار دهه اختلافات عمیق ایران و آمریکا و دشمنی های واشنگتن علیه ملت ایران نوشت: این مساله برای هیچکس پوشیده نیست که آمریکا و جمهوری اسلامی ایران از 40 سال پیش تاکنون دچار اختلاف های عمیقی هستند.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی؛ دلیل اصلی این دشمنی، ناشی از چشم انداز سیاسی متفاوت دوکشور است، تهران و واشنگتن دنیا را با رویکرد متفاوتی می بینند.

وی اضافه کرد: ایران خود را به عنوان یک کشور مدرن، مساوات طلب، یک ملت مستقل با ارزش های اخلاقی و مذهبی معرفی می نماید. از سوی دیگر، ایالات متحده خود را به عنوان نجات دهنده لیبرالیسم قلمداد می نماید. هر دو کشور اهداف متفاوتی دارند.

صالحی یکی از اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران را برقراری عدالت و برابری میان ملت ها توصیف کرد و نوشت: این درحالی است که آمریکا به دنبال رجحان جویی و گسترش سلطه خود در دنیا است.

وی با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مهم دارای نفوذ در منطقه؛ خاطر نشان کرد که آمریکا به دنبال حفظ ابرقدرتی خود است و برای توسعه قدرت خود در منطقه و دنیا کوشش می نماید.

صالحی ادامه داد: از زمان انقلاب اسلامی تاکنون ایران بی وقفه برای حفظ حاکمیت و حقوقش کوشش نموده که در این میان توسعه برنامه های هسته ای با اهداف صلح آمیز را به عنوان حق لاینفک خود می داند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در بخشی از یادداشت خود از موضوع هسته ای ایران به عنوان بهانه ا برای اعمال فشارهای غیرانسانی آمریکا علیه ملت ایران یاد کرد و نوشت: آنها با استفاده از قدرت رسانه ای خود بدنبال اعمال تحریم ها و فشارحداکثری علیه ایران هستند اما تردیدی نیست که تحریم های آنها اثری نداشته است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "صالحی طی یادداشتی در لوفیگارو راهکارهای سرانجام تنش بین واشنگتن و تهران را تشریح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی طی یادداشتی در لوفیگارو راهکارهای سرانجام تنش بین واشنگتن و تهران را تشریح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید