ظرفیت های محلی را ببینید

به گزارش وبلاگ دانیال، درخواست های شهروندان از شورایاری ها در زمینه های مختلف مطرح می گردد.

ظرفیت های محلی را ببینید

اغلب این تصور وجود دارد که تمام درخواست های شهروندان مربوط به امور و خدمات شهری است. درحالی که جامعه کوچک محله ها را طیف وسیعی از شهروندان با انتظارات متفاوت تشکیل می دهد، از مناسب سازی معابر گرفته تا ایجاد مجموعه ورزشی و بزرگراه و... همه و همه مجموعه وسیعی از درخواست ها و احتیاجهای شهروندان را تشکیل می دهد که شورایاری ها با آنالیز و شناسایی این احتیاجها به عنوان پل ارتباطی میان شهروندان و شهرداری منطقه عمل می نمایند. در این میان بعضی از درخواست های شهروندان منطقی و حساب شده و بعضی احتیاج به کارشناسی بیشتر دارد. در گزارش زیر نمونه هایی از انتظارات چهره های معروف منطقه 15 را از شورایاری ها می خوانید.

  • استعدادهای ورزشی محله را شناسایی کنید

محمدرضا منصوری داور بین المللی مسابقات فوتبال است. او درباره انتظاراتش از شورایاری ها می گوید: به عنوان یک شهروندی که در زمینه ورزش فعالیت می نماید از شورایاری ها توقع دارم بخشی از انرژی و وقت خود را صرف سرمایه گذاری های بلندمدت در زمینه ورزش نمایند. به عنوان مثال اگر فضای خالی در محله وجود دارد، پیگیر این باشند که یک مجموعه ورزشی ایجاد نمایند تا جوانان به جای صرف وقت در محیط های بی ثمر و فضای مجازی در مجموعه های ورزشی وقت صرف نمایند و قدم در جهت ورزش بگذارند. منصوری می افزاید: تا سازه ها و اماکن ورزشی درمحله ها ایجاد نگردد نمی توان استعدادهای ورزشی را شناسایی کرد و این درحالی است که محله ها مملو از بچه ها و نوجوانانی است که هرکدام به نوعی در رشته های مختلف ورزشی استعداد دارند. ضروری است که مسابقات ورزش محله ها از سمت شورایارها جدی گرفته گردد. سرمایه گذاری در جهت ورزش در آینده جوانان بسیار تأثیرگذار است.

  • فرهنگسازی، توسعه محله را هموار می نماید

داود خوانساری شاعر، مجری و نویسنده ساکن محله مشیریه است. او درباره انتظاراتش از شورایاری می گوید: برای انجام هر کاری باید زمینه سازی صورت بگیرد، برای انجام فعالیت های اجتماعی هم احتیاج است که فرهنگسازی در میان شهروندان صورت بگیرد، اگر شورایارها پل ارتباطی میان شهروندان و شهرداری هستند، ابتدا باید قبل از انجام هر کاری در آن زمینه فرهنگسازی انجام دهند. اگر شهروندان را به تفکیک پسماند تشویق می نمایند ابتدا باید به بچه ها در خصوص نریختن زباله در معابر آموزش بدهند چون بدون سرمایه فرهنگی دچار فقر فرهنگی می شویم خوانساری می افزاید: معتقدم شورایارها به جای اینکه سعی بر انجام امور خدمات شهری مانند پیگیری آسفالت کردن معابر یا رنگ آمیزی جدول ها نمایند، مقدمات کارهای فرهنگی را فراهم نمایند چون شهرداری با وظایف خود کاملاً آشناست و کارهای خدمات شهری به صورت روتین انجام خواهد شد. اما متأسفانه محله ها از فقر فرهنگی رنج می برند و یکی از وظایف شورایارها که از میان مردم انتخاب می شوند این است که بیرق فرهنگ را بالا نگه دارند.

  • مسائل محله جدی گرفته گردد

بهزاد خداداد قهرمان رشته تکواندو و ساکن محله کیانشهر است. او حدود 31 سال است که در حوزه ورزش فعالیت می نماید و دارنده مدال طلای قهرمانی دنیا است و در حال حاضر راهنمایی یک آموزشگاه تخصصی تکواندو را در محله کیانشهر بر عهده دارد. او درباره توقعاتش از شورایارها می گوید: با توجه به اینکه شورایارها از میان شهروندان عادی انتخاب می شوند، باید به همان میزان همرنگ شهروندان باشند و در دوران مسئولیت خودشان شنوای صحبت ها و خواسته های مردم باشند. این درحالی است که در محله های جنوب تهران که غالباً کم برخوردارند، احتیاجهای شهروندان در امور شهری بیشتر است و محله های جنوب تهران احتیاج به رسیدگی بیشتری دارد. او می افزاید: در این میان شورایاران باید مسائل اهالی را جدی بگیرند و به راحتی خواسته های شهروندان را به گوش مسئولان برسانند و از طرفی بعد از انتقال درخواست های شهروندان به مسئولان، باید به صورت جدی پیگیر برطرف مشکل باشند. به عنوان مثال اگر هر شهروندی برای برطرف مسائل محله بخواهد به شهرداری مراجعه کند، شهرداری باید تمام کارهای خود را کنسل نموده و به ارباب رجوع رسیدگی کند در این میان شورایارها به عنوان نماینده اهالی باید پا به میان بگذارند و آستین همت را بالا بزنند.

  • شورایاران با اقشار مختلف تعامل داشته باشند

وجود شورایارها در محله ها اتفاقی است که تاکنون امتحان خود را پس داده و این امر بر کسی پوشیده نیست. شورایارها می توانند نقش کلیدی در محله ها داشته باشند. عظیم فلاح هنرمند خوشنویس و نقاشی خط ساکن محله کیانشهر درباره حضور شورایارها می گوید: حضور شورایارها نباید مختص به افتتاح یک پروژه خاص یا یک مراسم جشن در محله باشد بلکه باید حضور پررنگی در محله داشته باشند و چون محله ها از اقشار مختلفی تشکیل شده اند، شورایار باید با افراد مختلف تعامل دائمی داشته باشد تا بتواند از مسائل و احتیاجمندی های محله مطلع گردد. به عنوان مثال اگر یک شورایار در سرای محله که مرکز فرهنگی محله است حضور نداشته باشد و با مسئولان و مراجعان خانه های مختلف سلامت، سالمندان، تسنیم، جهاد و... در همفکری و مشارکت نباشد هرگز مسائل بانوان سرپرست خانوار یا سالمند و معلول محله را متوجه نخواهد شد و درخواست های شهروندان بدون پاسخ خواهد ماند. شورایار از جنس اهالی است و باید با مسائل اهالی دست و پنجه نرم کند. بعضی شورایاران فقط در پی برطرف مسائل شهری پیرامون منزل مسکونی خود هستند شاید در نگاه اول منطقی به نظر برسد اما این موضوع زمانی کاربرد دارد که نگاه یک شورایار به مسائل کل محله و اهالی یکسان باشد.

  • نقاط ضعف محله شناسایی گردد

زهرا کریمی قهرمان رشته کبدی در مسابقات آسیایی جاکارتا ساکن شهرک شهید بروجردی است و انتظاراتش از شورایارها را این گونه بیان می نماید: از شورایاران انتظار دارم در میان مردم باشند و نقش خود را برای اهالی محله تثبیت نمایند. در حال حاضر تعداد زیادی از اهالی محله های مختلف شورایار محله خود را نمی شناسند و با آنها تعامل ندارند در حالی که شورایاران اگر در میان اهالی باشند، احتیاج به معرفی و شناخت ندارند. هر محله ای با توجه به موقعیت جغرافیایی خود ویژگی های خوب و بد دارد و چون شورایاران نسبت به دیگر اهالی محله اشراف بیشتری به جزئیات محله دارند، بهتر است که با شناسایی نقاط ضعف محله، سعی بر هموار ساختن آن نمایند. او می افزاید: به عنوان یک ورزشکار از شورایارها انتظار دارم سری هم به اماکن ورزشی محله بزنند تا از نزدیک شاهد کم وکیف امکانات ورزشی باشند، بعضی از مجموعه های ورزشی امکانات مطلوبی ندارند و بارها ورزشکاران در این زمینه اعتراض نموده اند که بی نتیجه بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ظرفیت های محلی را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت های محلی را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید