ماجرای نظرسنجی ها در جشنواره فیلم فجر چیست؟

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی از انجام چند پژوهش در حوزه سینما، در سالن های مختلف برگزار کننده جشنواره فیلم فجر همزمان با این رویداد اطلاع داد.

ماجرای نظرسنجی ها در جشنواره فیلم فجر چیست؟

به گزارش ایسنا در روزهای اخیر، در برخی سالن های سینمایی از جمله سالن های مردمی جشنواره فجر یکسری فرم های نظرسنجی به مخاطبان داده شده که سوالات مختلفی را مطرح نموده است.

این پرسشنامه ها ذیل نام معاونت توسعه فناوری مطالعات سینمایی با نشان جشنواره فیلم فجر پخش می شود که در این باره محمود اربابی به ایسنا شرح داد: این اتفاق هر سال از طرف معاونت انجام می شود و زمینه های مختلفی را هم در بر می گیرد.

وی اضافه کرد: سال جاری همزمان با جشنواره فیلم فجر 4 پژوهش را در حوزه های مختلف از جمله روند برگزاری جشنواره، مواجهه مخاطبان با فیلمها و سیاستهای سینما در کشور را آنالیز می کنیم. معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در شرح بیشتر این پرسشنامه ها بیان نمود: یکی از این پژوهشها به نظام برگزاری جشنواره مانند انتخاب سالنها و برنامه های نمایش برمی شود و یکی دیگر به پژوهش از برخی مخاطبان در مواجهه با فیلمها، تا تعیین شود نظر کلی و احساس آنها نسبت به فیلم های جشنواره چه بوده که بتوانیم از این طریق برای تولیدات سال بعد برنامه ریزی بهتری کنیم.

اربابی در ادامه اظهار داشت: یک پژوهش دیگر به کلیات سازمان سینمایی و جشنواره مثل نظرسنجی درباره بخش ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر و یا بخشهای جنبی این جشنوارهها بر می شود که این موارد تخصصی فقط در سینمای رسانهها یا سالنهایی که مربوط به اعضای خانه سینما و صاحبان آثار باشد توزیع خواهد شد.

وی همچنین تاکید نمود: یک مورد پژوهش دیگر هم به برخی مسائل خاص مربوط می شود، یعنی برای فیلمها به فراخور موضوع با روینمودهای هنری و محتوایی پرسشنامه طراحی می شود. این نظر سنجی از تمامی مخاطبان سبب می شود که بتوانیم آنالیز کنیم آیا مسائل هنری و محتوایی در فیلمها از نظر مخاطبان هم وجود دارد یا خیر، تا اگر اینطور نبود سینماگران بتوانند از این نتایج در برنامه ریزی آینده بهره ببرند.

او در پاسخ به اینکه آیا سال جاری هم برای فیلمها این نظرسنجی انجام می شود یا خیر؟ گفت: بله انجام می شود اما فعلاً روینمودهای پرسشنامه ها برای هر فیلم ذکر نمی شود تا نتایج تعیین شود.

به گفته اربابی نتایج این پژوهشها تا پیش از خاتمه سال تعیین خواهد شد و نتایج دوره های قبل هم در سایت سازمان سینمایی موجود است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای نظرسنجی ها در جشنواره فیلم فجر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای نظرسنجی ها در جشنواره فیلم فجر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید