مجلد الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجموعه جهانی کاخ گلستان رونمایی شد

به گزارش وبلاگ دانیال، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مراسم رونمایی از این مجلد که نخستین گام از تهیه الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در موزه های کشور به شمار می رود با حضور محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر، رئیس مجتمع دانشگاهی و پدافند غیرعامل و رئیس پژوهشکده حفاظت و زیر ساخت های حیاتی مجمع دانشگاهی صنعتی مالک اشتر و مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان برگزار گشت.

مجلد الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجموعه جهانی کاخ گلستان رونمایی شد

آفرین امامی مدیر مجموعه کاخ گلستان در ابتدای این مراسم تهیه طرح الزامات پدافند غیرعامل کاخ گلستان راهکار دقیقی در راستای حفاظت از این مجموعه جهانی با پیش بینی مخاطرات محتمل دانست و گفت: با تخصیص اعتبارات لازم امیدواریم بتوانیم اقدامات لازم در زمینه راهکارهای اجرایی را انجام دهیم.

محمد علی نکویی رئیس مجتمع دانشگاهی پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز در این نشست با ارائه نگاه بین المللی به این حیطه به تشریح آخرین مدل ارائه شده در سال 2011 با عنوان امشات پرداخت و گفت: در این سال موضوعاتی مچون مواریت فرهنگی و شناسنامه در دارایی هایی قرار گرفت که به عنوان زیرساخت های حیاتی باید حفاظت شوند.

او گفت: در این راستا و با همراهی سازمان پدافند غیر عامل و همراهی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نخستین گام یکی از دارایی های با ارزش هویتی تاریخی و فرهنگی همچون مجموعه کاخ گلستان در دستور کار قرار گرفت.

مهدی نوری رئیس پژوهشکده حفاظت و زیرساخت های حیاتی مجتمع دانشگاهی پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی شریف و مجری این طرح نیز در تشریح اقدامات اجرا شده گفت: این طرح در سه مرحله کلیات طرح با شناخت مجموعه، ارزیابی ریسک کار و در نهایت تدوین الزامات و دستورالعمل های مور د نیاز تهیه شده است.

او پدافند غیر عامل در موزه ها و مجموعه های تاریخی و فرهنگی را به دلیل منحصربه فرد بودن و نداشتن ما به ازا قابل مقایسه با دیگر رویکردهای پدافندی مراکز مختلف کشور ندانست.

میراث فرهنگی، میراث بشریت است

محسن محبی معاون توسعه فرهنگی سازمان پدافند غیرعامل نیز در این مراسم با اعلام اینکه نخستین بار در کشور است که شاهد تهیه سند برای دستگاه های فرهنگی هستیم، میراث فرهنگی را میراث بشریت برای همه کشورها بیان کرد و گفت: این دارایی های بی بدیل باید ارج گذاری و حفاظت شوند.

او در ادامه به تشریح ایجاد بازدارندگی به مفهوم ایجاد مصونیت در کالبد کشور و سرمایه های انسانی به عنوان یکی از ماموریت های اصلی پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: هدف عمده پدافند غیرعامل حفظ دارایی های فیزیکی، مراکز حیاتی و حساس، نیروی انسانی از دید دشمن و خسارات زیاد و در صورت تهاجم محتمل شدن حداقل خسارت است.

محبی با تعریف جنگ شناختی یعنی جنگ بر روی ادراک، معرفت و شناخت افراد اضافه کرد: در پدافند غیر عامل ضمن بررسی میراث فیزیکی و کالبدی باید فضای فکری، باوری، اعتقادی و معرفتی نیز در مقابل هجمه های دشمن حفظ شود.

ابوطالب شفقت معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز با بیان پیشینه تمدنی تاریخی اسلامی کشور و نماد های معماری این تمدن به بیان آثار غیرفیزیکی و انقلاب اسلامی به عنوان این نماد پرداخت و اضافه کرد: انقلاب اسلامی نشان داد که بستر ایران پذیرش آن را داشته که این تحول را در جهان ایجاد کند و نشان دهد که جهان نمی تواند به دو قطب شرق و غرب تقسیم شود.

او توجه به تهدید نرم یا تهدید شناختی به عنوان مسئله ای جدی که می تواند موجب تغییر باور ها شود و همچنین تحولات تکنولوژیک و عوارضی که ممکن است در تخریب آثار ایجاد کند را از جمله تهدیداتی دانست که باید در پدافند غیر عامل مورد توجه قرار گیرد.

تأکید بر تهیه سند پدافند غیرعامل جداگانه برای بناهای تاریخی

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم با تاکید بر اجرایی شدن الزامات سند پدافند غیرعامل کاخ گلستان خواستار تهیه سند پدافند غیر عامل جداگانه برای بناها، محوطه ها و سایت های تاریخی و .... همچون میدان نقش جهان، سایت باستان شناسی شوش، بازار تاریخی تبریز و.... به عنوان الگو شد.

او در ادامه به ریشه های تاریخی 12 هزار ساله ایران و ابزار سنگی با قدمت یک میلیون سال در موزه ملی ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل این داشته های تاریخی و حفظ هویت ایرانی اسلامی مجبور هستیم در مقابل توسعه های سوداگرانه ایستادگی کنیم.

او با تاکید بر حساسیت به وجود آمده در جامعه و اقبال بخش خصوصی در حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی و جایگاه اقتصاد پایدار در حوزه فرهنگی و یک میلیون و 200 هزار آثار شناخته شده و بیش از 33 هزار اثر ثبت شده در فهرست ملی و 24 اثر ثبت جهانی موضوع بحران و مدیریت بحران را از موضوعات مهم میراث فرهنگی خاطرنشان کرد و گفت: امیدوارم با تهیه این گونه سند های پدافند غیرعامل از جمله کشورهای پیروز در پیشگیری از تهدیدات باشیم.

منبع: گردشبان

به "مجلد الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجموعه جهانی کاخ گلستان رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلد الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجموعه جهانی کاخ گلستان رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید