مقایسه دو خودروی جذاب میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10

به گزارش وبلاگ دانیال، خبرنگاران : مشخصات فنی خودرو میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 در این گزارش آمده است تا به کمک آن ها بتوانید خودرو مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مقایسه دو خودروی جذاب میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10

به گزارش وبلاگ دانیال به نقل از وبلاگ دانیال، در این گزارش به سراغ 2 هاچ بک جذاب رفته ایم که به لطف پیشرانه های کم مصرف و ابعاد کوچک خود، گزینه های بسیار مناسبی برای ترددهای روزمره درون شهری محسوب می شوند. ضمن این که ظاهر فانتزی آن ها نیز می تواند برای بانوان بسیار جذاب باشد. پس با مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 با ما همراه باشید تا درنهایت، ببینیم هرکدام از این هاچبک های شهری گران قیمت، برای چه سلایق و معیارهایی مناسب تر هستند.

معرفی میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10

سابقه میتسوبیشی میراژ به سال 1978 میلادی بازمی شود، اما این خودرو تا کم تر از یک دهه پیش، یک محصول مستقل محسوب نمی شد و درواقع میتسوبیشی لنسر و میتسوبیشی کلت (Colt) در برخی از بازارها (از جمله بازار داخلی ژاپن) با نام میراژ عرضه می شدند، اما از زمان معرفی نسل ششم میتسوبیشی میراژ در سال 2012، این خودرو به یک محصول مستقل در سبد محصولات شرکت میتسوبیشی ژاپن تبدیل شد.

میتسوبیشی میراژ نخستین بار با مدل 2015 توسط شرکت آرین موتور در بازار کشور ما عرضه شد؛ اما به دلیل چهره ساده و کمبود امکانات رفاهی، فروش بسیار محدودی را تجربه کرد. شرکت میتسوبیشی برای سال 2017 دستی به سر و روی این هاچ بک شهری خود کشید و آن را با چهره ای جدید روانه بازار کرد که عرضه این نسخه فیس لیفت شده با آپشن های بیش تر، صندلی میتسوبیشی میراژ را در بازار ایران ارتقا داد.

میتسوبیشی میراژ نسل ششم برای سال 2020 یک فیس لیفت اساسی را تجربه کرد و هم اکنون نیز روی خط تولید واقع شده است؛ اما طبیعتاً به دلیل ممنوعیت واردات خودرو، نسخه مذکور به بازار کشور ما راه نیافت و آخرین نمونه های این هاچ بک ژاپنی در بازار ایران، مدل 2018 هستند.

در سمت مقابل، هیوندای i10 را داریم که به عنوان کوچک ترین عضو خاندان هیوندای در سال 2007 معرفی گشت و در مدت عمر حدود 13ساله خود، سه نسل از آن معرفی گشته است. هیوندای i10 جزو معدود محصولات این خودروساز کره ای است که تنها به صورت مونتاژ داخل در بازار کشور ما عرضه شد و نسخه وارداتی ندارد. هیوندای i10 موجود در بازار ایران، نسل دوم این خودرو است که از سال 2014 تا 2019 روی خط تولید شرکت هیوندای حاضر بود و در سال 2017 یک فیس لیفت جزئی را تجربه کرد.

پس از انعقاد برجام و بازگشت تدریجی خودروسازان معتبر جهانی به بازار کشور ما، شرکت کرمان موتور نیز به سراغ شریک تجاری قدیمی خود یعنی هیوندای رفت و در گام نخست، نسخه فیس لیفت هیوندای i10 را در کنار هیوندای i20 به صورت مونتاژ SKD در بازار ایران عرضه کرد. هیوندای i10 در سال 1396 وارد بازار کشور ما شد؛ اما به دلیل قیمت گذاری غیررقابتی، با استقبال مناسبی روبه رو نشد و در همان سال از خط مونتاژ کرمان موتور کنار رفت.

مقایسه میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10 از جنبه طراحی

میتسوبیشی میراژ در نسخه های قبل از فیس لیفت، طراحی ظاهری خیلی ساده و اقتصادی را به نمایش می گذاشت؛ اما طراحان میتسوبیشی در نسخه های فیس لیفت، واقعاً خوب عمل کردند و علی رغم اجرای تغییرات نه چندان گسترده، پیروز شدند هویتی لوکس تر را به این هاچ بک کوچک شهری ببخشند.

در نمای جلوی میتسوبیشی میراژ، خطوط محدب روی کاپوت در کنار حالت جلوپنجره و نحوه قرارگیری دی لایت ها درون چراغ های اصلی، چهره ای مصمم و جدی را به این خودرو بخشیده است. ضمن این که نوارهای کرومی حاشیه جلوپنجره و روی سپر نیز درون مایه ای از لوکس گرایی را به همراه دارد. نمای جانبی این هاچ بک ژاپنی نیز به لطف رینگ های دورنگ و جذاب، دوست داشتنی به نظر می رسد؛ اما طراحی قدیمی دستگیره درب ها، کمی توی ذوق می زند. نمای عقب میتسوبیشی میراژ نیز در عین سادگی، اسپرت و جوان پسند طراحی شده است که بال نسبتاً بزرگ بالای شیشه عقب و خطوط شکسته روی سپر از نکات جذاب این قسمت هستند.

داشبورد میتسوبیشی میراژ نیز خیلی ساده اما هماهنگ طراحی شده است. ضمن این که استفاده از تزئینات مشکی پیانویی در بخش های مختلف کابین، از میزان اقتصادی بودن طرح کاسته است و حس خوبی را به سرنشینان القا می کند.

هیوندای i10 نیز در نمای جلو به لطف ورودی هوای بسیار بزرگ روی سپر، چهره ای اسپرت و فراتر از کلاس خود دارد. ضمن این که دی لایت ها نیز خیلی خلاقانه طراحی شده اند و برخلاف بیشتر خودروها به صورت دایره ای هستند که در هنگام روشن بودن، هویتی منحصر به فرد را برای این خودرو به ارمغان می آورند.

نمای جانبی هیوندای i10 نیز با وجود خط شانه برجسته و قوس خاص پنجره درب های عقب، به روز و جذاب به نظر می رسد. اما نمای عقب این کره ای کوچک اندام را باید پاشنه آشیل طراحی آن محسوب کرد. جایی که هرچند طراحی شیشه عقب و چراغ ها خیلی خوب اجرا شده است، اما بخش بزرگ پلاستیکی روی سپر و مه شکن های بزرگ دایره ای دوطرف آن، تمام زحمات طراحان را به باد داده و تأثیر منفی قابل توجهی روی این نما داشته است.

کابین هیوندای i10 نیز طراحی مناسبی دارد و ظاهر کلی ادوات قرارگرفته روی داشبورد در کنار دورنگ بودن کابین، حس نشستن در خودرویی لوکس تر و گران تر از آن چه که هست را به سرنشینان القا می کند.

برای مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 از نظر طراحی و به صورت جزئی می توانیم بگوییم که میتسوبیشی میراژ در نمای عقب، قوی تر ظاهر شده است اما هیوندای i10، نمای جانبی و کابین زیباتری دارد. نمای جلوی نیز جایی است که هر دو خودرو جذاب ظاهر شده اند و از این نظر، امتیاز تقریباً یکسانی کسب می کنند.

یک نکته جزئی نیز در این میان وجود دارد و آن، طیف رنگی شادتر و متنوع تر میتسوبیشی میراژ نسبت به هیوندای i10 در بازار کشور ما است. این موضوع در مورد سدان ها یا کراس اوورهای خانوادگی، اهمیت چندانی ندارد اما برای یک هاچبک شهری که درصد بالایی از خریداران آن را بانوان تشکیل می دهند؛ یک امتیاز مثبت محسوب می شود.

مقایسه مشخصات فنی میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10

میتسوبیشی میراژ با یک پیشرانه 3سیلندر تنفس طبیعی در بازار کشور ما عرضه شده است. این پیشرانه 1.2 لیتری حدبیشتر قدرت 79 اسب بخار و حدبیشتر گشتاور 100 نیوتن متر را تولید می کند و نیروی خود را از طریق یک گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر (CVT) به محور جلوی این هاچ بک کوچک ژاپنی انتقال می دهد.

شتاب صفرتاصد رسمی میتسوبیشی میراژ، 13.9 ثانیه است که برای یک هاچ بک کوچک شهری، عدد قابل قبولی محسوب می شود. اما بدون شک یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب یک خودروی شهری، میزان مصرف سوخت آن است که میتسوبیشی میراژ در این زمینه درخشان ظاهر شده است و با مصرف تنها 4.8 لیتر سوخت به ازای پیمایش هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی، کم مصرف ترین خودروی غیرهیبریدی بازار ایران لقب گرفته است.

در مقابل، هیوندای i10 با پیشرانه ای تقریباً هم حجم با میتسوبیشی میراژ، اما از نوع 4 سیلندر به خط مونتاژ کرمان موتور آمد. این پیشرانه تنفس طبیعی با حدبیشتر قدرت 87 اسب بخار و حدبیشتر گشتاور 121 نیوتن متر، به یک گیربکس 4سرعته اتوماتیک متصل می شود و نیروی خود را به محور جلوی این فرزند کوچک هیوندای منتقل می کند.

با این همه، هیوندای i10 از شتاب صفرتاصد نسبتا یکسانی با میتسوبیشی میراژ سه سیلندر برخوردار است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو نیز 5.9 لیتر در هر صد کیلومتر است که هرچند عدد بسیار خوبی محسوب می شود، اما مقابل رقیب ژاپنی خود حرف چندانی برای گفتن ندارد.

مدل خودرو

میتسوبیشی میراژ (2017-2018)

هیوندای i10) 1396)

پیشرانه

3 سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

4 سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

1193

1248

حدبیشتر قدرت

79 اسب بخار در 6000 دور

87 اسب بخار در 6000 دور

حدبیشتر گشتاور

100 نیوتن متر در 4000 دور

121 نیوتن متر در 4000 دور

گیربکس

اتوماتیک ضریب متغیر (CVT) مجهز به حالت اسپرت و حالت L (دنده سنگین)

4سرعته اتوماتیک مجهز به تیپ ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

4.8 لیتر در صد کیلومتر

5.9 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (ثانیه)

13.9

13.8

حدبیشتر سرعت

167

166

مقایسه امکانات رفاهی میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10

میتسوبیشی میراژ در نسخه های فیس لیفت، از نظر امکانات رفاهی ارتقا یافت و روی آن امکانات قابل توجهی مثل کی لس استارتر، گرم کن صندلی های جلو، سنسور نور و باران، کروزکنترل و چراغ های جلو با تکنولوژی زنون دیده می شود. هرچند این آپشن ها با درنظرگرفتن رده قیمتی خودرو، خیلی کامل و عالی به نظر نمی رسد، اما در مقام یک خودروی کوچک شهری قابل قبول است. مدل های 2018 میتسوبیشی میراژ نیز با تجهیز به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، از مدل های 2017 متمایز می شوند.

در مقابل، هیوندای i10 با امکانات رفاهی اندکی در بازار کشور ما عرضه شده است و تنها برتری آن بر میتسوبیشی میراژ، بهره مندی از سنسور پارک عقب است. نکته عجیب و مضحک در مورد امکانات رفاهی هیوندای i10، عدم بهره مندی این خودرو از ریموت کنترل برای بازوبسته کردن قفل درب ها است. این در حالی است که آپشن مذکور سال ها است که حتی در خودروهای ارزان قیمت و قدیمی تولید داخل نیز فراگیر شده است.

مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 از نظر امکانات رفاهی را می توانید به صورت کامل و جزئی در جدول زیر مشاهده کنید:

تجهیزات

میتسوبیشی میراژ (2017 - 2018)

هیوندای i10) 1396)

چراغ

چراغ های جلو زنون، دی لایت، سنسور نور، مه شکن جلو و عقب

مه شکن جلو و عقب، دی لایت

سیستم های مولتی مدیا

CD، USB، AUX، بلوتوث، 4 بلندگو، پشتیبانی از فرامین صوتی

CD، USB، AUX، بلوتوث، 4 بلندگو

رینگ ها

15 اینچی آلومینیومی

15 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه های جانبی با تنظیم برقی و گرم کن

آینه های جانبی با تنظیم برقی

تهویه مطبوع

دستی (مدل 2017) - اتوماتیک (مدل 2018)

اتوماتیک

صندلی

روکش پارچه ای صندلی ها، تنظیم دستی صندلی های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی سرنشین، گرم کن صندلی های جلو

روکش پارچه ای صندلی ها، تنظیم دستی صندلی های جلو

شیشه

شیشه های برقی (سمت راننده اتوماتیک)

شیشه های برقی (سمت راننده اتوماتیک)

سیستم های هشداردهنده

-

سنسور پارک عقب، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

سایر امکانات

کی لس استارتر، کروزکنترل، سنسور باران، فرمان با نیروی کمکی الکتریکی، کامپیوتر سفری

فرمان با نیروی کمکی الکتریکی، کامپیوتر سفری

مقایسه میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10 از جنبه ایمنی

رقابت میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 در بخش ایمنی، خیلی حساس و نزدیک به هم دنبال می شود. از یک طرف، هیوندای i10 با ترمزهای دیسکی در هر دو محور و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) برتر از میتسوبیشی میراژ (با ترمزهای کاسه ای محور عقب و فاقد ESP) ظاهر می شود؛ اما در طرف دیگر، این میتسوبیشی میراژ وجود دارد که با وجود ایربگ های جانبی و پرده ای، در تصادفات از سرنشینان خود بهتر محافظت می کند.

تجهیزات

میتسوبیشی میراژ (2017 - 2018)

هیوندای i10) 1396)

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو، پرده ای سرتاسری (مجموعاً 6 عدد)

راننده و سرنشین جلو (2 عدد)

سیستم ترمز و پایداری

ترمزهای دیسکی خنک شونده در محور جلو و کاسه ای در محور عقب، ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)

ترمزهای دیسکی خنک شونده در محور جلو و دیسکی در محور عقب، ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)

هر 2 خودروی مورد بحث، در تست تصادف موسسه معتبر Euro Ncap نتیجه مشابه 4 ستاره ایمنی را کسب کرده اند که البته میانگین امتیازهای میتسوبیشی میراژ، کمی بالاتر از رقیب کره ای بوده است.

مقایسه میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10 در بخش تجربه رانندگی

مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 در بخش تجربه رانندگی را با مقایسه فضای داخلی شروع می کنیم. فاصله بین دو محور میتسوبیشی میراژ، دقیقاً 6.5 سانتیمتر بیش تر از هیوندای i10 است که این نکته باعث می شود تا فضای داخلی این هاچ بک ژاپنی (به خصوص برای سرنشینان عقب) اندکی بزرگ تر از رقیب کره ای باشد. از این رو، میتسوبیشی میراژ برای آن دسته از خریدارانی که قصد دارند هرازگاهی با خودروی شهری خود گردش های آخر هفته در حومه شهر را نیز تجربه کنند، انتخاب بهتری نسبت به هیوندای i10 محسوب می شود.

از نظر کیفیت سواری نیز باید بگوییم که هر دو خودرو با معیارهای این سگمنت، سواری نرم و نسبتاً کم تنشی را برای سرنشینان خود به ارمغان می آورند؛ اما در این بخش نیز میتسوبیشی میراژ کمی بهتر از هیوندای i10 ظاهر می شود.

اما در بخش دینامیک رانندگی، ورق برمی شود و هیوندای i10 به لطف پیشرانه قوی تر، گیربکس AT مجهز به تیپ ترونیک و سیستم ESP، هندلینگ و لذت رانندگی بهتری را در مقایسه با رقیب ژاپنی خود ارائه می کند. البته در رانندگی های روزمره شهری، اختلاف قدرت و هندلینگ این دو خودرو خیلی ملموس نیست، اما در پیمایش مسیرهای پرپیچ وخم و شیب دار، هیوندای i10 حس خیلی بهتری را به راننده خود القا می کند.

مقایسه میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10 از نظر شرایط بازار و خدمات پس ازفروش

در مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 از نظر شرایط بازار فروش، باید بگوییم این بار شرایط کمی متفاوت است و برخلاف سایر خودروهای هم کلاس در برندهای میتسوبیشی و هیوندای، این میتسوبیشی میراژ است که آمار فروش بیش تری را در بازار ایران ثبت کرده است. البته دلیل این موضوع نیز به حضور طولانی تر محصول میتسوبیشی در بازار کشور ما برمی شود و شاید اگر مونتاژ هیوندای i10 در کرمان موتور برای چند سال متوالی ادامه پیدا می کرد، درحال حاضر شرایط برعکس بود.

البته باید توجه کنید که هیچ کدام از این دو خودرو، جزو خودروهای پرطرف دار در بازار کارکرده محسوب نمی شوند و با توجه به طیف محدود و خاص خریداران این سگمنت در بازار کشور ما، برای فروش آن ها باید صبر و حوصله فراوانی به خرج داد!

در زمینه خدمات پس ازفروش نیز هرچند تعداد کنندگی های شرکت کرمان موتور در سطح کشور، بیش تر از کنندگی های شرکت آرین موتور پویا است اما بسیاری از این کنندگی ها از هیوندای i10 پشتیبانی نمی کنند. ازاین رو، می توانیم گستردگی خدمات پس ازفروش هر دو خودرو را در یک سطح ارزیابی کنیم. قطعات یدکی هر دو خودرو نیز به میزان قابل قبولی در بازار موجود است و از این بابت، جای نگرانی وجود ندارد. البته قطعات یدکی هیوندای i10 در مقایسه با قطعات مشابه در میتسوبیشی میراژ، قیمت منطقی تری دارند.

جمع بندی مقایسه میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10

در بخش پایانی مقایسه میتسوبیشی میراژ و هیوندای i10 و با مروری بر ویژگی های هریک از این دو هاچ بک کوچک شهری، می توانیم بگوییم که میتسوبیشی میراژ در پارامترهای مصرف سوخت، نرمی سواری، امکانات رفاهی و بازار فروش، برتر از رقیب کره ای خود ظاهر شده است. اما در مقابل، هیوندای i10 نیز لذت رانندگی بالاتری را در عین هزینه های نگه داری پایین تر به راننده خود هدیه می کند. طراحی ظاهری و میزان ایمنی نیز معیارهایی هستند که می توان در آن ها، امتیاز یکسانی به هر دو خودرو داد.

بنابراین اگر به دنبال یک هاچ بک کوچک شهری هستید که بتواند گاهی اوقات حس اندکی از لذت رانندگی را نیز برای شما به ارمغان آورد؛ به سراغ هیوندای i10 بروید. در غیر این صورت، میتسوبیشی میراژ با مصرف سوخت اقتصادی و امکانات بیشتر خود گزینه ارزنده تری محسوب می شود.

منبع: اقتصادنیوز

به "مقایسه دو خودروی جذاب میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دو خودروی جذاب میتسوبیشی میراژ با هیوندای i10"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید