موضع گیری وزیر خارجه آلمان نسبت به درخواست آمریکا برای ائتلاف دریایی

به گزارش وبلاگ دانیال، فارس نوشت: وزیر امور خارجه آلمان چهارشنبه بار دیگر ضمن اعلام مخالفت برلین با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا بر ضرورت کاستن از تنش ها در منطقه تأکید کرد.

موضع گیری وزیر خارجه آلمان نسبت به درخواست آمریکا برای ائتلاف دریایی

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان امروز چهارشنبه (9 مرداد/31 جولای) ضمن تأکید بر ضرورت تنش زدایی در منطقه غرب آسیا بار دیگر مخالفت برلین را با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا با هدف ادعایی افزایش امنیت تردد دریایی در تنگه هرمز اظهار داشت.

سفارت آمریکا در برلین سه شنبه (8 مرداد) اظهار داشت واشنگتن رسماً از آلمان خواسته همراه با فرانسه و انگلیس در ائتلافی با هدف ایمن سازی تنگه هرمز و مقابله با اقدامات ستیزه جویانه ایران یاری کند.

مقام های آلمان پیش از این مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران را با این استدلال که ممکن است برلین را به درگیری دیگری در منطقه بکشاند رد نموده اند.

آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس را از چند هفته پیش اظهار داشت. بعضی از متحدان نزدیک این کشور از جمله ژاپن، مشارکت در این طرح را نموده اند.

انگلیس از متحدان نزدیک آمریکا هم خود پیشنهاد تشکیل یک ائتلاف دریایی جداگانه با مشارکت کشورهای اروپایی را مطرح نموده است.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود رابطه خاص بین انگلیس و آمریکا پس از بروز بعضی تنش ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست یاری دولت دونالد ترامپ علیه ایران را در خلیج فارس رد نموده است.

روایت نشریه تایم از بروز اختلافات ادعایی در روابط لندن و واشنگتن، نقطه بروز تنش ها را از زمانی می داند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی بی سابقه، انگلیس را از تصمیم خود برای حمله به نقاطی در داخل ایران بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی آگاه ننموده است.

ترامپ چند روز بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک آمریکا مدعی شده بود که قصد داشته به سه نقطه در داخل ایران حمله کند، اما این حملات را 10 دقیقه قبل از شروع آن متوقف نموده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "موضع گیری وزیر خارجه آلمان نسبت به درخواست آمریکا برای ائتلاف دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری وزیر خارجه آلمان نسبت به درخواست آمریکا برای ائتلاف دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید