هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید

به گزارش وبلاگ دانیال، با آغاز خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علائم و حتی علائم یک سرماخوردگی ساده را هم باید کرونا قلمداد کرد. بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم، اما سوال این است که اگر علامتدار شدیم، به کجا مراجعه کنیم؟

هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید

به گزارش ایسنا، تنها چند روز بعد از تعطیلات نوروزی بود که کرونای جهش یافته با قدرت و سرعت سرایت بالاتر مهمان تمام استان های کشور شد و نقشه ایران را آتشین کرد. به طوری که طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر 295 شهر قرمز در کشور وجود دارد و تمام مراکز استان ها هم قرمز شده اند. همچنین دکتر علیرضا زالی- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران هم چندی پیش گفت که استان تهران برای اولین بار به صورت کامل قرمز شده است.

سرعت بالای شیوع بیماری در کشور آن هم با غلبه کرونای انگلیسی، نشان می دهد که تعداد مبتلایان همچنان بالا خواهد رفت. در عین حال افزایش میزان بستری و در پی آن فرایند صعودی مرگ ومیر ناشی از بیماری هم طی هفته های آینده قابل پیش بینی است.

هنوز می توان در مقابل کووید-19 ایستاد؟

با این حال اما، باید توجه کرد که هنوز چند راه حل برای در امان ماندن از شر کرونای انگلیسی وجود دارد؛ اولین و مهمترین راه حلی که تمام متخصصان و دانشمندان حوزه سلامت در دنیا مطرح می کنند، رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل یک ونیم تا دو متر، شست وشوی دست ها، عدم برگزاری و شرکت در تجمعات، دورهمی ها، مهمانی و... است.

هرچند که متاسفانه به گفته وزیر بهداشت میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، طی فرایندی کاهشی به 56 درصد رسیده و این موضوع ارتباط مستقیمی با تعداد ابتلا، بستری و مرگ ومیر دارد، اما هنوز هم می توان جلوی این طوفان ایستاد. در عین حال راه حل دیگری که برای حفاظت از خودمان در مقابل بیماری داریم، این است که شرایط سلامتی خود را ارزیابی کرده و تحت نظر بگیریم.

با شروع خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک ترین علائم سرماخوردگی را هم باید بیماری کووید-19 تلقی کنیم و بر این اساس باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی را برای سلامت خود و اطرافیان مان انجام دهیم؛ به طوری که حتی اگر دچار عطسه، سرفه، آبریزش بینی و... به صورت محدود هم شدید، ابتدا خود را قرنطینه کنید تا سایر اعضای خانواده از احتمال درگیری با ویروس در امان بمانند، مایعات به میزان کافی بنوشید، تغذیه مناسب و متنوع داشته و درمان علامتی را شروع کنید. در عین حال علائم خود را رصد کنید. در صورتی که علائم ادامه دار شد یا پیشرفتی در آن ها مشاهده کردید، حتما به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.

بر همین اساس هم وزیر بهداشت چندی پیش تاکید کرد که مراکز سرپایی 16 ساعته و 24 ساعته را در کشور فعال کردیم تا مردم به این مراکز مراجعه کنند؛ بنابراین اگر علائمی دارید، بی توجهی نکنید. امروز باید قبول کنیم که هر عطسه و سرماخوردگی کروناست، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود؛ بنابراین مردم اگر علائم داشتند به مراکز 16 ساعته و 24 ساعته مراجعه کنند.

مراکز 16 ساعته و 24 ساعته چه می کنند؟

باید توجه کرد که با شروع اپیدمی کرونا در کشورمان، وزارت بهداشت تغییراتی را در ساختار ارائه خدمات خود اعمال کرد. به طوری که برای شناسایی سریع تر و سیستماتیک و همچنین ارائه خدمات بهتر به مبتلایان به کرونا، حدود 1200 مرکز جامع خدمات سلامت را تحت نام مراکز منتخب کووید- 19 با 16 یا 24 ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم گفت که از این مراکز برای بررسی علائم کرونا استفاده کنند تا علاوه شناسایی سریع تر بیماران، در عین حال از ازدحام و همچنین مراجعات بی مورد به بیمارستان ها جلوگیری شود. در سیستم نظام سلامت، این مراکز به نام سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین شدند.

بر این اساس دکتر جعفرصادق تبریزی- رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، در این زمینه گفت: این مراکز چهار کار اصلی را انجام می دهند؛ شامل غربال، ویزیت، دارودرمانی سرپایی و انجام تست تشخیصی کرونا.

همچنین اگر فردی با علائم شدید بیماری به این مراکز مراجعه کرد هم به بیمارستان های منتخب کووید19- ارجاع داده می شود و البته کسانی که در خانه امکان ایزولاسیون و جداسازی از سایرین را ندارند به اقامت گاه هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است معرفی می شوند.

وزارت بهداشت لیست مراکز جامع سلامت منتخب بیماری کووید-19 را اعلام کرده است؛ بنابراین اگر علامت دار شدید، حتما به این مراکز مراجعه کنید.

منبع: فرارو

به "هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید