پایان و آغاز یک سده

به گزارش وبلاگ دانیال، قرن 14 خورشیدی با تمام خوبی ها و بدی هایش روبه اتمام است و با تمام پستی و بلندی هایی که دارد اما همچون تمام سده ها یک خبر در نوک هرم حیات بشر قراردارد و هر لحظه به تمام بشریت چشمک می زند!

پایان و آغاز یک سده

سلامتی واژه ای که امروز در سرانجام قرن چهارده به بشریت ثابت کرده است اگر سرسری گرفته شود می تواند، همه چیز زندگی انسان را متحول کند. این چه خصیصه ای است که در شروعین سال های قرن 21 میلادی و انتهایی ترین ساعات قرن 14 شمسی، باعث می شود تاریخ بشریت از آسیب حوادث تهدید کننده سلامتی، باردیگر دستخوش تغییرات مشرف و هولناک شود. انسانی که بمب اتم را ساخته، انسانی که اینترنت را خلق کرده و انسانی که از دورترین و عمیق ترین نقاط کره خاکی موادی را استخراج می کند که زندگی اش را مرفه سازد و گذر عمر را آسان، درست از جایی ضربه می خورد و به خاک سیاه می نشیند که اجدادش از قرن ها قبل!

چرا؟

چون بشر امروز از باختر تا خاور از شمال تا جنوب جاده های سلامتی اش را به سوی بیماری گشوده است! عوامل بیماری زا به راحتی در جاده های زندگی انسان امروز در ترددند در حالی که در کوچه پس کوچه های زندگی بشر عوامل حیات بخش و سلامت زا با محدودیت ها، عبور ممنوع ها، سرعت گیر ها و ایست و بازرسی های آزارنده روبه روست. آدم امروز منابع سلامت بخش را خرج عوامل سلامت سوز می کند و در یک کلام بشر امروز بیش از آنکه از سلامتی درآمد حاصل کند از ناسلامتی روزگار می گذراند! این یک توحش مدرن است که همزمان به آن عادت کرده ایم. فرقی نمی کند چه کسی باشیم؟ درسخوان و مدرن باشیم تا بدوی و بیسواد! همه در یک آوردگاه شریک هستیم! ناسلامتی! میدان نبردی ساخته ایم که سربازانش برای بیماری می جنگند تا سلامتی! بیایید با سرعتی به قدرت نور از این میدان جنگ و خون فاصله گرفته و از بالایی نورانی و عالمانه به این آوردگاه نگاه بیندازیم! اگر از چنین مسافتی به این فاجعه بنگریم به نیکی در خواهیم یافت که ما در قرن 14 پیش از آنکه سلامتی را هدف قرار داده باشیم، ناسلامتی را آمال خود کرده ایم.

بشر امروز؛ کم تحرک - بد غذا و خوراک - بد عادت - بد مصرف - رقصنده ای خمود و بی هدف است.

بهار امسال ایرانی، سده 15 شروع می شود. آیا می توان در این شروعین روزهای سده جدید نگرش خود را تغییر دهیم تا سلامتی قرن 14 را به تعریف جدیدی در قرن 15 تغییر و تفسیر کنیم؟ هموطن یا بهتر بگویم هر ایرانی که این جملات را می خواند باید عزم خود را جدی کند تا از بلایای پیش رو بکاهد و به سلامتی خوشامد بگوید. کرونا شاید زنگ خطری بود که به همه ما بگوید تا اینجای کار جهان موفقی نساختیم.

* مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا

به "پایان و آغاز یک سده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان و آغاز یک سده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید