پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند

به گزارش وبلاگ دانیال، مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: پزشکان باید میزان بیلی روبین نوزاد را پس از تولد بسنجند، چرا که اگر مقدار زردی نوزاد افزایش یابد عوارض آن به صورت جسمی و ذهنی بروز می نماید.

پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند

به گزارش ایسنا، تولد نوزاد همراه با شادی که برای پدر و مادر به همراه دارد، دغدغه های خاص خودش را هم دارد، به خصوص وقتی والدین تولد اولین فرزندشان را تجربه نمایند آنها از هر چیزی می ترسند و همه چیز آنها را نگران می نماید، در هنگام سایر مسائل، نداشتن زردی نوزاد یکی از مواردی است که در روزهای اول تمام فکر و ذکر مادر و پدر را به خود مشغول می نماید.

هایپربیلی روبینمی (زردی نوزادان) یک مشکل شایع و در اغلب موارد خوش خیم در نوزادان است، تخمین زده شده که در حدود 60 الی 80 درصد نوزادان سالم در هفته اول تولد از نظر بالینی به زردی مبتلا می شوند.

افزایش زردی در نوزاد از طریق کبد متابولیزه شده که موجب کبودی یا خونریزی داخلی، کاهش طول عمر گلبول های قرمز و عفونت می گردد.

هایپربیلی روبینمی نوزادی تحت عنوان زردی شناخته می گردد، یک رنگ زرد مایل به نارنجی که معمولا در پوست نوزادان با حداقل غلظت توتال بیلی روبین سرم بین 6 و 7 mg/dl دیده می گردد.

زردی ناشی از این تغییرات، زردی فیزیولوژیک نامیده شده و باور بر این است که حاصل از افزایش فراوری بیلی روبین به علت تخریب گلبول های قرمز جنینی و محدودیت گذرا در کونژوگاسیون بیلی روبین توسط کبد نارس نوزاد است.

مهدی ذکائی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار کرد: همه نوزادان بعد از تولد معمولا در روزهای اول زردی را تجربه می نمایند، در واقع زردی در نوزادان از سر آغاز شده و با افزایش بیلی روبین به سمت پاها پیشرفت می نماید با اینکه گاهی از روی ظاهر میزان بیلی روبین را تخمین می زنند.

وی توضیح داد: مطالعات نشان داده که حداکثر غلظت بیلی روبین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه شده 14.8 و نوزادانی که با شیر خشک تغذیه شده 12.4 است، در صورت افزایش بیلی روبین زردی باید پاتولوژیک در نظر گرفته گردد و به دنبال علت آن بود.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اعلام کرد: زردی هنگامی در پوست ظاهر می گردد که غلظت بیلی روبین افزایش یابد، در بزرگسالان هنگامی که سطح بیلی روبین توتال سرم آن ها بالاتر از 2 باشد، زرد به نظر می رسند اما در نوزادان هنگامی که این مقدار به بالاتر از 5 یا 7 برسد پوست آن ها زرد رنگ دیده می گردد.

ذکائی بیان کرد: هنگامی که گروه خونی مادر O و گروه خونی نوزاد A یا B باشد، با تجویز پزشک آمپول رگام در هفته های 26 الی 28 بارداری تزریق می گردد.

  • چه نوزادانی در معرض خطر بالاتری برای زردی قرار دارند؟

وی ذکر کرد: اگر مادر گروه خونی O داشته باشد ولی نوزاد گروه خونی A، B و AB داشته باشد، سابقه زردی در فرزندان قبلی، عدم دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی، نوزادان نارس (سن حاملگی کمتر از 37 هفته)، نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت، اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد به خصوص اگر مادر آمپول رگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و به ویژه در زایمان های دوم به بعد، احتمال زیاد این ناسازگاری خونی و زردی به وجود می آید.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه کبد نارس نوزاد منجر به زردی می گردد، گفت: بیلی روبین توسط کبد دفع شده و خوردن شیر مداوم نوزاد با شیر مادر مدفوع نوزاد را افزایش می دهد و بیلی روبین سریعتر از بدن نوزاد دفع می گردد.

وی بیان کرد: شیر دادن مکرر به نوزاد توسط مادر (بیش از 10 نوبت در طی 24 ساعت)، هم اتاق کردن مادر و نوزاد همراه با تغذیه شبانه و حمایت مداوم از شیردهی می تواند بروز زردی ناشی از تغذیه با شیر مادر را کاهش دهد.

ذکائی با اشاره به اینکه آسیب های مغزی مهم ترین آسیب زردی در نوزاد است، اضافه نمود: با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با افزایش میزان سم بیلی روبین در خون از سد خونی مغز بگذرد و در بخش هایی از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد گردد.

وی تاکید نمود: پزشکان باید میزان بیلی روبین نوزاد را پس از تولد بسنجند، چرا که اگر مقدار زردی نوزاد افزایش یابد عوارض آن به صورت جسمی و ذهنی بروز می نماید.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اضافه نمود: علائم نوزادانی که زردی آنها به موقع تشخیص داده نگردد و اقدام به درمان ننمایند شامل خواب آلودگی، گریه با صدای بلند، انحراف در صورت است و با وجود این علائم بیشتر این نوزادان جان خود را از دست داده و یا در صورت زنده ماندن دچار فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی می شوند.

  • ضرورت تجربه مادران در تشخیص زردی

وی اعلام کرد: در این راستا تجربه مادران در تشخیص زردی کودک حائز اهمیت است، زردی چهره نشانه وجود 5 تا 10 میلی گرم و زردی تا وسط شکم نشانه 10 تا 15 میلی گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود 20 میلی گرم بیلی روبین در مقدار مشخص خون نوزاد است.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: معمولا نوزادان در روز اول تولد، بیماری زردی ندارند لذا باید در صورت پدیدار شدن این حالت، 48 ساعت پس از تولد نوزاد، برای اطمینان از سلامت نوزاد آزمایش گرفته گردد.

ذکائی اظهار داشت: اگر به موقع زردی نوزاد تشخیص داده نگردد میزان زردی در خون افزایش می یابد و به مغز نوزاد آسیب های جدی وارد می نماید در واقع زردی معمولا در 60 درصد نوزادانی که به موقع متولد می شوند و در 80 درصد نوزادان نارس طی هفته اول مشاهده می گردد.

وی در انتها یادآور شد: با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با افزایش میزان سم بیلی روبین در خون از سد خونی مغز بگذرد و در بخش هایی از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکان میزان بیلی روبین نوزاد را باید بسنجند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید