کلافه از گرمای اتوبوس ها

به گزارش وبلاگ دانیال، شیما صادقی - سنندج- خبرنگار: حدود 50 درصد مسافرت های درون شهری سنندج از طریق اتوبوس ها، ون ها و مینی بوس های دیزلی انجام می گردد.

کلافه از گرمای اتوبوس ها

این روش جابه جایی شهروندان جدا از مالی بودن و کاهش ترافیک و آلودگی، به ارتقای سطح فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز یاری می نماید. ترغیب شهروندان به استفاده از وسایل نقلیه عمومی منوط به نو بودن ناوگان اتوبوسرانی سنندج و حومه و مجهز بودن به امکانات رفاهی چون جایگاه های سالم، کولر، بخاری و... است. یکی از ایستگاه های مرکزی شهر سنندج ناصرخسرو است. بیشترین میزان تردد از این ایستگاه به شهرک های حومه سنندج انجام می گردد. نزدیک به 80 درصد ناوگان اتوبوسرانی شهرداری سنندج متعلق به بخش خصوصی است و در فصل گرمای تابستان و مسافت طولانی سفرها، شهروندان از نبود امکانات رفاهی در اتوبوس های این ایستگاه مانند کولر شاکی هستند.

  • احتیاج شهروندان سنندجی به ناوگان عمومی

یکی از جوانان سنندجی که در گرمای طاقت فرسای این روزهای شهر به همراه دوستش منتظر تکمیل ظرفیت اتوبوس و حرکت آن است، اظهار می نماید: استفاده از وسایل نقلیه عمومی علاوه بر صرفه مالی در کاهش مصرف سوخت و آلودگی موثر است، اما خبری از توسعه خدمات در این زمینه نیست، چراکه برخی از اتوبوس ها فرسوده و قدیمی شده اند و باعث تشدید آلودگی می شوند. امید کریمی از نبود سیستم سرمایشی و گرمایشی در برخی اتوبوس های شهری گلایه دارد و دراین باره می گوید: در این روزهای گرم تابستان انتظار داریم مسئولان برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی چاره ای بیندیشند و با توسعه خدمات، رضایت مردم را جلب نمایند.

  • برخی از اتوبوس ها کولر ندارند

شهروند دیگری که مدت زیادی است روی جایگاه های ایستگاه مرکزی ناصر خسرو منتظر تکمیل شدن ظرفیت اتوبوس نشسته، می گوید: نزدیک به 15 دقیقه است که منتظر حرکت اتوبوس هستم. آمنه اسدی می افزاید: بیشتر مواقع برای رفت وآمد از اتوبوس استفاده می کنم و هر بار باید مدت زیادی منتظر بمانم. وی یادآوری می نماید: با توجه به ترافیک درون شهری مدت زیادی را در اتوبوس سپری می کنیم اما اتوبوس های قدیمی سیستم سرمایشی ندارند و یا برخی دیگر از آنها کولرهایشان خراب است و اتوبوس هایی هم که کولر دارند به دلیل کاهش هزینه هایشان، آن را روشن نمی نمایند.

این شهروند ادامه می دهد: شهروندان در قبال استفاده از اتوبوس و ناوگان عمومی حمل ونقل مبالغی را به عنوان کرایه و عوارض سالانه شهرداری پرداخت می نمایند، بنابراین انتظار داریم خدمات به بهترین نحوه ممکن ارائه و ناوگان حمل ونقل عمومی نوسازی گردد؛ با چنین وضعیتی ترجیح می دهم از تاکسی و خودروهای مسافربر شخصی به جای اتوبوس های فرسوده استفاده کنم.

  • هزینه بالای تعمیر کولر و نبود درآمد کافی

یکی از رانندگان بخش خصوصی ایستگاه مرکزی ناصرخسرو می گوید: هدف همه ما رانندگان ارائه خدمات مطلوب به مسافران، رضایت و خدمت به آنهاست. حبیب الله. ز می افزاید: کولر اتوبوس من خراب شده و با توجه به شرایط مالی، هزینه بالای قطعات و درآمد ناکافی توانایی تعمیر آن را ندارم. وی با بیان این که مسئولان از رانندگان بخش خصوصی حمایت نمی نمایند، ادامه می دهد: اتوبوس های بخش خصوصی مانند بخش دولتی از صبح زود تا آخرین ساعات کاری مسافر جابه جا می نمایند و در اختیار سازمان اتوبوسرانی هستند، اما با وجود استهلاک و هزینه تعمیر بالا، مسئولان از رانندگان حمایت نمی نمایند.

این راننده اتوبوس اظهار می نماید: مسئولان یک روز را به جای نشستن پشت میزهای خود، در کنار رانندگان اتوبوس سپری نمایند و ببینند آیا می توانند مسائل و سختی های ما را تحمل نمایند؟ وی می افزاید: با توجه به عرض بسیار کم و نامناسب ورودی و خروجی ناصرخسرو به طرف بلوار کردستان و با وجود ماشین های پارک شده که عمدتا به خاطر فروشگاه بزرگ وابسته به یکی از ارگان ها در این راستا است، تردد اتوبوس ها بسیار سخت است و در صورت وقوع حادثه ما باید جوابگو باشیم، بنابراین مسئولان از جمله هدایت و رانندگی باید به این وضعیت رسیدگی نمایند و برای این قشر احترام قائل شوند.

  • تخصیص یارانه رانندگان در 2 نوبت

سرپرست سازمان حمل ونقل بار و مسافر شهرداری سنندج می گوید: سازمان اتوبوسرانی سنندج با 4 مدل اتوبوس 457، اسکانیا، پیشرو دیزل و 355 سنندج به صورت خصوصی و دولتی در حال سرویس دهی به وبلاگ دانیالان است. امیر جمشیدنژاد می افزاید: تنها اتوبوس های 355 کولر ندارند که تعداد آنها محدود است، بنابراین فقط در صورت لزوم و با وجود افزایش تعداد مسافران از آنها استفاده می گردد. وی با بیان این که دیگر اتوبوس های این ناوگان دارای کولر بوده و در فصل های گرم روشن است، ادامه می دهد: به دلیل استفاده مداوم، کولر برخی از اتوبوس ها احتیاجمند سرویس و تعمیر است که این کار زمان بر خواهد بود.

این مسئول اظهار می نماید: شرکت نفت استان در تخصیص سوخت، این سازمان را مورد بی مهری قرار داده است؛ تمام شهرهای کشور سهمیه سوخت پایه را به مقدار 3 هزار و 750 لیتر در ماه دریافت نموده اند، اما سنندج تنها شهری است که مبنای مصرف سوخت خود را بر اساس پیمایش با میزان هزار و 800 تا 2 هزار و 400 لیتر در ماه قرار داده است، بنابراین رانندگان بخش خصوصی از این بابت گلایه دارند و راضی نگه داشتن آنها در تمامی موارد از جمله تعمیر کولر سخت است.

  • نوسازی ناوگان اتوبوسرانی

سرپرست سازمان حمل ونقل بار و مسافر شهرداری سنندج در خصوص نوسازی ناوگان اتوبوسرانی می گوید: تخصیص ناوگان به شهرداری ها به وسیله وزارت کشور انجام می گردد و شهرداری سنندج دراین باره اعلام احتیاج نموده است. امیرجمشیدنژاد در خصوص گلایه رانندگان مبنی بر بی توجهی این سازمان به بخش خصوصی برای تعمیر اتوبوس ها از جمله کولر اظهار می نماید: سازمان تنها در صورت دریافت یارانه از سوی وزارت کشور می تواند تسهیلاتی را در اختیار رانندگان قرار دهد.

وی با بیان این که از سال 94 تا 96 یارانه اختصاص داده نشده، می گوید: پس از وقفه پیش آمده، در سال 97 در 2 نوبت یارانه تخصیص داده شد. در مرحله اول 180 میلیون تومان دریافت شد و در اختیار رانندگان بخش خصوصی برای تعمیر و تجهیز اتوبوس ها نهاده شد. طی چند روز آینده نیز 500 میلیون تومان به عنوان یارانه مرحله دوم در اختیار رانندگان قرار خواهد گرفت. سرپرست سازمان حمل ونقل بار و مسافر شهرداری سنندج اذعان می نماید: مبلغ یارانه برای هر فرد که نسبت به سنوات گذشته کاهش یافته، در قبال هزینه های بالای تعمیر ماشین کافی نیست، بنابراین رانندگان باید در همان مقطع و با دریافت تسهیلات به فکر تعمیرات مختلف از جمله کولر باشند و این مبلغ را در جایی دیگر صرف ننمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کلافه از گرمای اتوبوس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلافه از گرمای اتوبوس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید