20 مدل وسیله نقلیه مجوز شماره گذاری نگرفتند

به گزارش وبلاگ دانیال، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم گفت: از ابتدای آبان ماه سال 97، 112 درخواست صدور شماره گذاری برای وسایل نقلیه به کمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی ارسال شده که از این میان 9 مدل موتورسیکلت، شش مدل خودروی سنگین و پنج مدل خودروی سبک پیروز به دریافت مجوز شماره گذاری زیست محیطی نشدند.

20 مدل وسیله نقلیه مجوز شماره گذاری نگرفتند

سید محمد مهدی میرزایی قمی در گفت وگو با وبلاگ دانیال با تاکید بر اینکه صدور مجوز آلایندگی برای شماره گذاری خودروها و موتورسیکلت ها و نظارت بر رعایت استانداردهای آلایندگی در زمان فراوری از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است،اظهارکرد: به طور کلی شرایط آلایندگی یک وسیله نقلیه در سه مرحله کنترل می گردد. مرحله اول این است که یک مدل خودرو، برای شروع فراوری انبوه باید شرایط استاندارد را احراز و مجوزهای لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ کند که به آن گواهینامه تأیید نوع (TA) گفته می گردد.

وی ادامه داد: مرحله دوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه مربوط به نظارت، در زمان فراوری انبوه خودرو در خط فراوری است که به صورت نمونه برداری تصادفی توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می گردد. این مرحله تحت عنوان تطابق فراوری (COP) مطرح است. مرحله سوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه نیز مربوط به زمانی است که خودرو فراوری و شماره گذاری شده است و وارد چرخه ناوگان می گردد. نظارت در این مرحله با استفاده از مکانیزم معاینه فنی صورت می گیرد و برای همه خودروها اجرا می گردد البته این مرحله توسط نهادهای دیگر صورت گرفته و نقش سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً نظارت بر مراکز معاینه فنی است.

سرپرست مرکز ملی هوا وتغییر اقلیم در ادامه با تاکید بر اهمیت کنترل وضعیت آلایندگی خودروها پیش از شماره گذاری توضیح داد: بر اساس ماده 5 آیین نامه اجرائی ماده دو قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است که مراحل اول و دوم کنترل آلایندگی وسایل نقلیه (فرآیندهای TA و COP) را به روزرسانی کند. در راستای اجرای ماده مذکور، سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدای مهرماه سال 97 نسبت به تشکیل کمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی با حضور کارشناسان و متخصصان مربوطه اقدام نموده است.

به گفته میرزایی، تاکنون جلسات متعددی برای آنالیز درخواست های مجوز خودروسازان همچنین تدوین دستورالعمل های جدید جهت به روزرسانی فرآیندهای TA و COP تشکیل و دستورالعمل های جدید فرآیندهای TA و COP توسط اعضای کمیته تدوین و از سوی سازمان ابلاغ شده است که هر دو مورد در جهت شفاف سازی و بهبود فرآیندهای کنترل آلایندگی وسایل نقلیه بوده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با تاکید بر اینکه از ابتدای تشکیل کمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی بدون فوت وقت، آنالیز درخواست های مجوز ارسالی از سوی خودروسازان شروع شده است، گفت: در بخش موتورسیکلت از بین 50 مدل جدیدی که برای اخذ مجوز شماره گذاری از سازمان حفاظت محیط زیست اقدام نموده بودند، برای 41 مدل مجوز پلاک گذاری صادر شد همچنین در بخش خودروهای سنگین، 42 مدل خودرو برای اخذ مجوز به سازمان درخواست داده بودند که از این بین، برای 26 مدل مجوز شماره گذاری صادر شد. در بخش خودروهای سبک نیز تاکنون 20 درخواست از سوی خودروسازان مطرح شده که 15 مورد از جانب کمیته فنی واجد شرایط استاندارد تشخیص دادشده اند.

میرزایی همچنین با اشاره به اینکه برای تمامی خودروهای تأییدشده، گواهینامه تأیید نوع در دو نسخه فارسی و انگلیسی صادر می گردد که حاوی اطلاعات مربوط به خودرو و فراورینماینده آن و مشخصات مربوط به آلایندگی خودرو است، اظهارکرد: بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغ شده توسط سازمان محیط زیست، اعتبار این گواهینامه ها یک ساله است و خودروسازان باید پیش از سرانجام اعتبار مجوز محصولات خود، جهت تمدید آن اقدام نمایند.

وی تاکید نمود: تمامی محصولاتی که قبل از تاریخ تشکیل کمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی (اول آبان ماه 1397)، مجوز شماره گذاری از سازمان محیط زیست دریافت نموده اند باید تا ابتدای سال جدید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند که این امر مهم بر اساس مکاتبه رسمی ریاست سازمان محیط زیست در آذرماه امسال به وزارت صنعت اعلام شده بود. پیرو این ابلاغیه تعدادی از خودروسازان جهت تمدید مجوز محصولات خود اقدام نموده اند، با این حال خودروسازان بزرگی مانند سایپا تاکنون اقدامی جهت، تمدید مجوز محصولات خود انجام نداده اند.

میرزایی در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در سرانجام امسال لیستی از مدل خودروهایی که درخواست تمدید مجوز خود را ارائه نموده اند، به پلیس راهور ارسال خواهد نمود و از شروع سال آینده تنها خودروهایی که در لیست مذکور موجود باشند، جهت تایید شماره گذاری به پلیس راهور اعلام خواهند شد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در سرانجام اظهار کرد: با توجه به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست در مورد شفاف سازی فرآیندهای TA (تأیید نوع) و COP (تطابق فراوری)، تمامی دستورالعمل های تدوین شده توسط کمیته فنی صدور گواهینامه های زیست محیطی و مشخصات تمامی مدل های خودرو و موتورسیکلت درخواستی از صنعت که توسط کمیته فنی مورد آنالیز قرار گرفته اند، به همراه نتایج آنالیز آن ها در سایت دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا به نشانی dabir.doe.ir قرار گرفته است. همچنین در راستای مکانیزه کردن فرآیندهای مذکور بر اساس مصوبه آیین نامه ماده دو قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست در حال طراحی سامانه ای جامع برای اجرای این فرآیندها است که طی ماه های آینده نهایی می گردد و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و پس از آن تمامی فرآیندها به وسیله درگاه اینترنتی انجام خواهد شد.

به گزارش وبلاگ دانیال، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در آبان ماه امسال، در گفت وگویی که با وبلاگ دانیال داشت، از شدت دریافت نظارت بر فراوری و شماره گذاری وسایل نقلیه اطلاع داد ه و گفته بود: در راستای اجرای قانون هوای پاک، ساختار صدور گواهینامه های آلایندگی به منظور اعمال نظارت بیشتر بر فراوری و شماره گذاری خودروها اصلاح شده است. این مصوبه در جهت اجرای قانون هوای پاک توسط هیأت وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "20 مدل وسیله نقلیه مجوز شماره گذاری نگرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 مدل وسیله نقلیه مجوز شماره گذاری نگرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید