چگونه پسوریازیس را از سرطان پوست تشخیص دهیم؟

دو بیماری سرطان پوست و پسوریازیس با بروز تغییراتی در شکل ظاهری پوست همراه هستند که برخی از این تغییرات ممکن است مشابه باشد اما فاکتورهایی وجود دارند که به یاری آنها می توان این دو عارضه را از یکدیگر تشخیص داد.

چگونه پسوریازیس را از سرطان پوست تشخیص دهیم؟

به گزارش خبرنگاران، علائم هر دوی این بیماری ها مشابه هستند هرچند با یاری برخی از فاکتورها می توان این دو عارضه را از یکدیگر تشخیص داد.

حدود 7.5 میلیون نفر در آمریکا به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا هستند که بر فرآیند سیستم ایمنی در ایجاد سلول های پوستی جدید تاثیر می گذارد. پسوریازیس پلاکی (ولگاریس) شایع ترین نوع این بیماری است که بر اثر آن، تکه های خشک و قرمز رنگ روی پوست ظاهر می گردد.

همچنین سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در آمریکاست. عامل اصلی این بیماری قرار دریافت در معرض نور خورشید است. اشعه فرابنفش می تواند به DNA موجود در سلول های پوستی آسیب زده و فرآیند رشد و تقسیم آن ها را تغییر دهد.

سرطان پوست و انواع بیماری پسوریازیس با علائم مختلفی همراه هستند. ممکن است برخی از این علائم در هر دو نوع بیماری مشابه باشند اما روش هایی وجود دارد که بتوان آن ها را از یکدیگر متمایز کرد.

پسوریازیس پلاکی، خال دار، معکوس، چرک دار و اریترودرمیک پنج نوع از این بیماری هستند که سه نوع آخر آن کمتر شایع هستند.

فاکتور سن می تواند نقش کلیدی در تشخیص این دو نوع بیماری داشته باشد. پزشکان اغلب پسوریازیس را در افراد 15 تا 35 ساله تشخیص می دهند درحالیکه سرطان پوست در افراد مسن مشاهده می گردد.

معمولا سرطان پوست در نقاطی از بدن مشاهده می گردد که در معرض نور خورشید قرار داشته اند. این درحالیست که اغلب پوست سر یا پوست ناحیه مفاصل درگیر عارضه پسوریازیس می شوند.

برای هر دو نوع بیماری روش های درمانی ویژه وجود دارد و درمان زودهنگام آن می تواند پیامدهای طولانی مدت ناشی از آن را برای سلامتی کاهش دهد.

پزشک متخصص پوست ناحیه آسیب دیده را مورد آنالیز قرار داده و آزمایشاتی را انجام می دهد. همچنین فاکتورهای خطرزایی همچون سابقه خانوادگی در این معاینات مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، پزشکان معمولا مصرف کرم های موضعی را برای درمان پسوریازیس توصیه می نمایند اگرچه در مواردی که با علائم شدیدتری همراه است مصرف داروهای خوراکی تجویز می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چگونه پسوریازیس را از سرطان پوست تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه پسوریازیس را از سرطان پوست تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید